Siber suçların incelenmesi ve siber güvenlik kavramları
Investigation of cyber crimes and cyber security concepts
  1. Tez No: 858925
  2. Yazar: ALİ AKIN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de internet teknolojisi kullanımının yaygın bir hale gelmesi, klasik işlenen suçların artık bilişim sistemleri üzerinden de gerçekleşmesini ve suçların büyük ölçüde kolay işlenebilecek hale gelmesini sağlamıştır. Buna paralel olarak, klasik işlenen suçların zorlukları karşısında tam tersine internet vasıtasıyla işlenen suçların kolay ve risk faktörlerinden uzak olması her geçen gün suç oranlarının artmasına sebep olmaktadır. Dolayısıyla Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler ile kamu kurum ve kuruluşları bu alanda kendilerini göstermekten geri kalmamış ve internet teknolojisine bağımlı hale gelmişlerdir. Siber suçların ise insanların hayatındaki yerini alması çok zaman almamış, kısa sürede herkesin yaşam alanına girmeyi başarmıştır. Ancak insanlar için, birçok zorluğu da beraberinde getirmiş, özellikle gelişen teknoloji ile birlikte internete bağlı cihaz sayısında inanılmaz artışlar meydana gelmiştir. Bu nedenle de insanların internet teknolojisinin faydalarından yararlanma istekleri karşısında, siber saldırılara maruz kalmaları kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmanın amacı, öncelikle Türkiye'de siber suçlarla mücadele yöntemlerinin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde incelenmesi, siber suç konusunda uluslararası boyutta meselenin ele alınarak, Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesine taraf ülkeler ve diğer ülkeler çapında yapılan düzenlemelerin değerlendirilmesi, siber suçlarla mücadele içerisinde suçun aydınlatılmasında çok önemli bir yere sahip adli bilişim faaliyetleri hakkında genel bilgilendirme yapılması ve son olarak bu suçun işlenmesi noktasında, ulusal ve uluslararası alanda bir sorun haline gelmiş siber güvenlik kavramlarının incelenmesidir. Yapılan çalışmada, siber suçlarla mücadele teknik ve yöntemlerinden önce bilgisayar ve bilgisayar teknolojisi üzerine bir kısım tanımlamalar yapılmış, siber suçların işlenmesinde baş gösteren internet ve internet ağı kavramları ile çeşitli protokoller üzerinde gerekli açıklamaların yapılmasına yer verilmiştir. Çalışmanın en önemli bölümünü oluşturan siber ve siber suç kavramları hakkında gerekli tanımlamalar yapılmış, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu mevzuatınca siber suçun ayrıntılı olarak analizi çıkarılmış, aynı bölüm içerisinde siber suçlarla mücadele kapsamında, bu suçların işleniş yöntemleri ve adli bilişim süreçleri hususunda yapılan faaliyetler anlatılmıştır. Çalışmanın diğer bölümlerinde ise siber suçların uluslararası adli yardımlaşmaya dair hükümlerinin yer aldığı, Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi incelenmiş ve mukayeseli olarak bazı ülkelerin iç mevzuatında yer alan konular tartışılmış ve son olarak siber güvenlik kavramları üzerinde sayısal ve teknik bilgilere yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The wide spread use of internet technology in Turkey, as in other countries around the world, has made it possible for classical crimes to be committed via information systems, making crimes much easier to commit. In parallel with this, in contrast to the difficulties of classical crimes, the fact that crimes committed via the internet are easy and free from risk factors cause's crime rates to increase day by day. Therefore, business e sand public institutions and organizations operating in Turkey have not failed show themselves in this field and have become dependent on internet technology. It did not take long for cybercrimes to take their place in people's lives, and in a short time they managed to enter everyone's living space. However, it has brought many difficulties for people; e specially with the developing technology, there has been an incredible increase in the number of devices connected to the internet. For this reason, it has become in evitable for people to be exposed to cyberattacks in response to their desire to benefit from the benefits of internet technology. The aim of this study is, first of all, to examine the methods of combating cybercrime in Turkey within the framework of the Turkish Penal Code No. 5237, to address the issue of cybercrime at the international level and to evaluate the regulations made by the countries party to the European Cybercrime Convention and other countries, which is very important in clarifying the crime in the fight against cybercrime. In the study, before the techniques and methods of combating cybercrimes, some definitions were made on computers and computer technology, and necessary explanations were made on the concepts of internet and internet network and various protocols that a rise in the commission of cybercrimes. Necessary definitions were made about the concepts of cyber and cybercrime, which constitute the most important part of the study, a detailed analysis of cybercrime was made in accordance with the Turkish Penal Code No. 5237, and in the same section, the methods of committing these crimes and the activities carried out regarding digital forensic processes within the scope of combating cybercrimes were explained. In other parts of the study, the Council of Europe Convention on Cyber Crimes, which includes provisions on international legal assistance in cybercrimes, was examined and the issues in the domestic legislation of some countries were discussed comparatively, and finally, the study was completed by including numerical and technical information on cyber security concepts.