Eskişehir'de yaşayan Kırım Tatarlarının yırlarının incelenmesi ve müzik eğitiminde kullanılması
Examination of folk songs of Crimean Tatars living in Eskişehir and their use in education
  1. Tez No: 858926
  2. Yazar: BUSENUR PULDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kültür, bir toplumun ortak duygularını ve düşüncelerini oluşturan geleneksel yaşam tarzı, fikir ve sanat eserlerinin tümüdür. Sürgün yaşayan toplumlar için kültürlerini koruyup kuşaktan kuşağa aktarmak zor olmuştur. Kırım Tatarları da tıpkı sürgün yaşamış diğer toplumlar gibi kültürel deformasyona uğramışlardır. Göç ettikleri yerlerde kültürleşme yaşamalarının da etkisiyle kültürel unsurları gün geçtikçe değişime uğramaktadır. Bu bağlamda Kırım Tatarlarının göç ettikleri yerlerde kültürel bağlarını kuvvetlendirecek çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Kırım Tatarlarının kültürel unsurlarından biri olan müzikleri ele alınmıştır. Kırım Tatar müziği ile Türk müziği arasındaki teorik bazı benzerlik ve farklılıklar tespit edilirken betimsel araştırma modelinin bir türü olan“tarama yöntemi”kullanılmıştır. Uzun yıllar boyu Türkiye topraklarında yaşayan Kırım Tatarlarının müziklerinin, Türk müziği ile birçok benzerliğinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Müzik unsurunun alt başlığı olarak Kırım Tatar yırları (türküleri) ele alınıp, müzik eğitiminde kullanımı uygun olacak şekilde on (10) adet Kırım Tatar halk yırı seçilmiştir. Seçilen bu yırların piyano aracılığı ile çocuklara öğretiminin uygun olacağı sonucuna varılarak bir uzman eşliğinde yırların piyano eşlikleri hazırlanmıştır. Kırım Tatar toplumun kültürünün en genç nesillerden başlayarak öğretilmesinin kalıcı etkiler yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture is the traditional way of life, ideas and works of art that constitute the common feelings and thoughts of a society. It has been difficult for exiled societies to preserve and transmit their culture from generation to generation. Crimean Tatars, just like other exiled societies, have also suffered cultural deformation. With the effect of their acculturation in the places they migrated to, their cultural elements are changing day by day. In this context, there is a need for studies that will strengthen the cultural ties of the Crimean Tatars in the places where they migrated. In this study, one of the cultural elements of the Crimean Tatars, their music, is discussed. While determining some theoretical similarities and differences between Crimean Tatar music and Turkish music,“survey method”, a type of descriptive research model, was used. It has been concluded that the music of the Crimean Tatars, who have been living in Turkey for many years, has many similarities with Turkish music. Crimean Tatar folk songs (folk songs) were taken as the sub-heading of the music element, and ten (10) Crimean Tatar folk songs were selected to be suitable for use in music education. It was concluded that it would be appropriate to teach these selected folk songs to children through the piano, and piano accompaniments of the folk songs were prepared in the presence of an expert. It is thought that teaching the culture of Crimean Tatar society starting from the youngest generations will create lasting effects.