Photinia x fraseri'nin (alev çalısı) çiçek ve yaprak su özütlerinin bazı kültür bitkilerinin tohumlarının çimlenmesi üzerine etkileri
The effects of flower and leaf water extracts of photinia x fraseri (red robin) on the germination of seeds of some cultivated plants
  1. Tez No: 859001
  2. Yazar: GÜLCE BAYHUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİM YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sürdürülebilir tarımda, özellikle yabancı ot mücadelesinde yararlı bir strateji olan allelopati artan insan nüfusunu besleyecek yeterli ve güvenli gıdanın sağlanmasında dikkati çekmektedir. Bu çalışmada Photinia x fraseri Dress'in çiçek ve yaprak su özütlerinin altı test bitkisinin (buğday, mısır, mercimek, marul, turp ve semizotu) tohum çimlenmesi üzerindeki allelopatik etkileri araştırılmıştır. Stok özütün (%5) farklı derişimlerinin (%1, %25, %50, %75 ve %100) çimlenme oranı üzerindeki etkilerini belirlemek için in vitro çimlenme deneyleri yürütülmüştür. Sonuçlarımız her iki özütün derişimi arttıkça tüm test bitkilerinin çimlenme oranlarının azaldığını göstermiştir. Çiçek özütünün çimlenmeyi en fazla önlediği tohumlar azalan sırayla marul (%18,62-94,08), turp (%24,96-90,77), mercimek (%15,57-72,41), semizotu (%3,99-56,47), buğday (%5,30-37,85) ve mısır (%11,48-25,27) tohumlarıdır. Benzer şekilde, Yaprak özütünün çimlenmeyi en fazla önlediği tohumlar azalan sırayla aynı şekilde olmuştur: Marul (%13,54-95,69), turp (%0,10-76,40), mercimek (%0,07-69,02), semizotu (%5,00-37,87), buğday (%0,57-19,75), mısır (%4,58-14,62). Sonuçlardan çiçek özütünün allelopatik etkisinin yaprak özütüne göre daha güçlü olduğu görülmektedir. Turp yabancı ot olarak kabul edilirse, bulgularımız P. x fraseri'nin özellikle yüksek derişimli çiçek özütünün bu yabancı otun kontrolünde etkili biyoherbisit olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In sustainable agriculture, allelopathy, particularly in the control of weeds, is highlighted as a beneficial strategy for providing sufficient and safe food to meet the increasing human population. This study investigates the allelopathic effects of flower and leaf water extracts of Photinia x fraseri Dress on the germination of seeds of six test plants (wheat, corn, lentil, lettuce, radish, and purslane). In vitro germination experiments were conducted to determine the effects of different concentrations (1%, 25%, 50%, 75%, and 100%) of the stock extract (5%) on the germination rate. The results show that as the concentration of both extracts increases, the germination rates of all test plants decrease. The seeds most inhibited by the flower extract in decreasing order are lettuce (18.62-94.08%), radish (24.96-90.77%), lentil (15.57-72.41%), purslane (3.99-56.47%), wheat (5.30-37.85%), and corn (11.48-25.27%). Similarly, the seeds most inhibited by the leaf extract have followed the same decreasing order: Lettuce (13.54-95.69%), radish (0.10-76.40%), lentil (0.07-69.02%), purslane (5.00-37.87%), wheat (0.57-19.75%), and corn (4.58-14.62%). It is observed from the results that the allelopathic effect of the flower extract is stronger than the leaf extract. If radish is considered as weed, our findings suggest that high-concentration flower extract of P. x fraseri could be effective bioherbicide in controlling this weed.