İstanbul Büyükçekmece ilçesindeki park-bahçe ve özel bahçelerdeki ağaç ve çalılarda görülen bitki hastalıkları
Plant diseases on the trees and bushes at park-gardens and private gardens in Büyükçekmece, Istanbul
- Tez No: 256694
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma ile İstanbul Büyükçekmece civarındaki ağaç ve çalılarda gelişen odun tahripçisi mantarlar araştırılmıştır. Araştırma alanında yer alan bitki türleri arasında; erguvan (Cercis siliquastrum), ağaç hatmi (Hybiscus syriacus ), üzüm asması ( Vitis vinifera), şeftali ( Prunus persica ), Japon kadife çamı (Cryptomeria japonica variegata elegans ), kurtbağrı ( Ligustrum vulgare ), gül ( Rosa sp .) alev ağacı (Photonia sp.), karabaş otu ( Lavandula sp .), söğüt ( Salix babylonica ), akçaağaç ( Acer sp. ) bulunmaktadır.Hastalık etmeni mantarlar olarak;Verticillium albo ? atrum , Botrytis cinerea , Phomopsis viticola, Podosphaera oxyacanthae , Taphrina deformans , Glomeralla cingulata , Diplocarpon rosae , Phomopsis juniperovora , Podosphaera leucotricha , Septoria lavandulae, Marssonina salicicola , Cercospora acerina teşhis edilmiştir.Bu çalışma ile 11 hastalık etmeni mantar numunesi elde edilmiştir. Bunların 12 ayrı mantar türü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the wood destroying mushrooms which grow up on trees and bushes around Büyükçekmece İstanbul, were examined plants which placed in the study area, were redbud (Cercis siliquastrum), common hibiscus (Hybiscus syriacus), vine ( Vitis vinifera), peach ( Prunus persica ), Japanese velvet pine (Cryptomeria japonica variegata elegans) , privet (Ligustrum vulgare), rose (Rosa sp.) , flame tree (Photonia sp.), buckwheat grass ( Lavandula sp .), willow (Salix babylonica ), maple ( Acer sp.) .As the disease agents;Verticillium albo- atrum, Botrytis cinerea, Phomopsis viticola, Podosphaera oxyacanthae, Taphrina deformans, Glomeralla cingulata, Diplocarpon rosae, Phomopsis juniperovora, Podosphaera leucotricha, Septoria lavandulae, Marssonina salicicola , Cercospora acerina.With this study; 11 fungal disease agents have been obtained. Those were 12 different and apart fungal species.