Yerel halkın turizmin etkilerine yönelik algılarının ölçülmesi: Midyat örneği
Measuring the perceptions of local people about the effects of tourism (Midyat example)
- Tez No: 859005
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya genelinde hızlı bir büyüme gösteren ve bölgeler arasında para kaynağı olarak görülen turizm sektörü birçok ülke tarafından tercih edilmektedir. Turizm sektörünün gelişmesiyle birlikte birçok olumlu ve olumsuz etki ortaya çıkmaktadır. Bu etkilerin başında ekonomi, çevresel ve sosyokültürel etkiler gelmektedir. Turizmin ortaya çıkan etkileri, en fazla yerel halk üzerinde hissedilmektedir. Yerel halkın, turizmden bu denli etkilenmesinin, bölge halkının turizm faaliyetlerine yönelik tutum ve davranışlarının ölçülmesi önemli bir konu haline gelmektedir. Tarihi, inanç ve kültürel etkileri yönünden önemli bir çekiciliğe sahip olan Midyat ilçesi hem ulusal hem de uluslararası turizm hareketleri sayesinde önemli bir turistik destinasyon olarak kabul edilmektedir. Ele alınan çalışma da Midyat ilçesindeki bölge halkının turizmin gelişimine ve turizm sektörünün etkilediği sosyal, çevresel ve ekonomik etkilere yönelik algıların belirlenmesi için anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla bölge halkının turizmin gelişimine yönelik oluşan algıları ile ekonomik etkileri incelenmektedir. Ayrıca bölge halkının turizmin gelişmesine yönelik vermiş oldukları cevapların belirlenmesi için çeşitli testler yapılmıştır. Ankette bulunan ifadelerin analiz yapmaya uygunluğunu ölçmek için normal dağılım analizi yapılmıştır. Anket ifadelerinin demografik sorular üzerindeki dağılımını görebilmek için frekans analizi uygulanmıştır. Midyat'ın yerel halkına yöneltilen ifadelerin ortalama ve standart sapmaları için test yapılmıştır. İfadelerin güvenirlilik oranlarını belirlemek için de güvenirlilik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector, which shows rapid growth around the world and is seen as a source of money between regions, is preferred by many countries. With the development of the tourism sector, many positive and negative effects occur. The main of these effects are economic, environmental and sociocultural effects. The resulting effects of tourism are felt most on the local people. It becomes an important issue to measure the attitudes and behaviors of the local people towards tourism activities and the fact that the local people are so affected by tourism. Midyat district, which has an important attraction in terms of its historical, religious and cultural effects, is considered an important touristic destination thanks to both national and international tourism movements. In the study, survey method was used to determine the perceptions of the people of the region in Midyat district towards the development of tourism and the social, environmental and economic effects affected by the tourism sector. In order to test the hypotheses created for the research, the perceptions of the people of the region towards the development of tourism and their economic effects are examined. In addition, various tests were carried out to determine the answers of the people of the region towards the development of tourism. Normal distribution analysis was performed to measure the suitability of the expressions in the questionnaire for analysis. Frequency analysis was applied to see the distribution of survey expressions on demographic questions. Tests were conducted for the mean and standard deviations of the statements directed to the local people of Midyat.