İlkokul öğrencilerinin sayı hissi düzeylerinin Scratch yazılımı destekli, oyun temelli tasarlanan etkinliklerle geliştirilmesi
Improving the number sense levels of primary school students with Scratch software supported activities and game-based activities
- Tez No: 859006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin sayı hissi düzeylerinin belirlenerek Scratch yazılımı destekli ve oyun temelli etkinliklerle geliştirilmesidir. Araştırmada sayı hissi bileşenleri ve öğretim programında yer alan Sayılar ve İşlemler öğrenme alanı dikkate alınarak geliştirilen Sayı Hissi Testi (SHT), ön test ve son test olarak öğrencilere uygulanmış ve ardından öğrencilerin testte yer alan sorulara yapmış oldukları çözümler üzerinden görüşmeler yürütülmüştür. Bu nedenle araştırma karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen ile desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve ölçüt örnekleme beraber kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Yozgat ilinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulun 2. sınıfında öğrenim gören 14 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğrencilere 7 hafta süresince hazırlanan ders planları çerçevesinde etkinlikler yürütülmüş ve etkinlikler öncesinde 1 hafta ve etkinlikler sonrasında 1 hafta olmak üzere ölçeklerin uygulanma süreci tamamlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise wilcoxon işaretli sıralar testi ve betimsel analiz kullanılmıştır Araştırmanın sonucunda öğrencilerin SHT'den aldıkları ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bunun yanında yürütülen süreç sonrasında öğrencilerin verdikleri yanıtlarda kural temelli çözümlerin yerini daha sıklıkla sayı hissi temelli çözümlere bıraktığı da söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the number sense levels of 2nd grade primary school students and develop them with Scratch software-supported and game-based activities. In the research, the Number Sense Test (SHT), which was developed by taking into account the number sense components and the Numbers and Operations learning area in the curriculum, was applied to the students as a pre-test and post-test, and then interviews were conducted based on the students' solutions to the questions in the test. For this reason, the research was designed with an exploratory sequential design, one of the mixed research methods. In determining the participants of the study convenience sampling and criterion sampling, which are among the purposeful sampling methods, were used together. In this context, the participants of the study consist of 14 students studying in the 2nd grade of a primary school affiliated with the Ministry of National Education in Yozgat province in the spring semester of the 2021-2022 academic year. Within the scope of the research, activities were carried out for the students within the framework of the lesson plans prepared for 7 weeks, and the application process of the scales was completed 1 week before the activities and 1 week after the activities. Wilcoxon signed-rank test and descriptive analysis were used to analyze the data obtained. As a result of the research, when the pre-test and post-test scores of the students from SHT were compared, it was seen that there was a statistically significant difference in favor of the post-test. In addition, it can be said that rule-based solutions are more often replaced by number sense-based solutions in the answers given by the students after the process.