Çocukluk dönemi inflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı ile takip edilen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients followed with a diagnosis of childhood inflammatory bowel disease
- Tez No: 859025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE YÜCEL, DOÇ. DR. FERDA ÖZBAY HOŞNUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) nedeniyle takipli çocukların klinik bulgularının (fizik muayene, laboratuvar, görüntüleme, endoskopi ve histopatoloji bulguları) ve tedavi yanıtlarının incelenmesi ve bu hastalıklar arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada; Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2012–Ocak 2022 arasında Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bölümü'ne başvuran, inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) tanısı alan 18 yaş altı toplam 58 hastanın verileri geriye dönük olarak incelendi. Başka bir merkezde takiplerine devam eden ve eksik tıbbi kaydı olan çocuklar çalışmaya dâhil edilmedi. Ülseratif kolit ve CH tanısı ile takipli hastaların tanı anındaki demografik verileri, antropometrik ölçümleri, şikâyetleri/semptomları, fizik muayene bulguları, laboratuvar değerleri, radyolojik görüntüleme, endoskopi ve histopatoloji bulguları ile tedavide kullanılan ilaçları, gastrointestinal sistem (GİS) dışı tutulumları, hastalık aktivite indeksleri, eşlik eden sistemik hastalıkları ve cerrahi tedavi gereksinimleri incelendi. Hastaların tanı anındaki ve tedavi sonrası remisyon dönemindeki antropometrik ölçümleri ve laboratuvar değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 58 hastanın 34'ü (%58,62) ÜK, 24'ü (%41,38) CH tanısı ile takipliydi. Hastaların 23'ü kadın (%39,7), 35'i (%60,3) erkekti. Tanı yaşı ortancası ÜK'da 13,9± 7,2 yıl, CH'da 16,8± 2,9 yıldı (p=0,003). Tanı anında hastaların %43,1'inin vücut ağırlığı, %24,1'inin ise boyu üç persentil altında idi. Yetersiz büyüme ve boy kısalığı CH'da daha belirgindi. Remisyondaki hastaların tanıya göre ağırlık ve boy persentillerinin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of our study was to investigate the clinical findings, including physical examination, laboratory assessments, imaging studies, endoscopic evaluations, and histopathological analyses, as well as treatment responses in children diagnosed with ulcerative colitis (UC) and Crohn's disease (1). Additionally, we aimed to discern and evaluate the differences between these two inflammatory bowel diseases. Materials and Methods: We retrospectively analyzed the data from 58 patients aged < 18 years diagnosed with inflammatory bowel disease (IBD). These patients were admitted to the Department of Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition of Ankara Dr. Sami Ulus Obstetrics, Gynecology, Pediatrics Training, and Research Hospital between January 2012 and January 2022. Children with incomplete medical records or those who continued to follow up at another center were excluded. Demographic data, anthropometric measurements, complaints/symptoms, physical examination findings, laboratory values, radiological imaging, endoscopy and histopathology findings, drugs used in treatment, non-GI tract involvement, disease activity indices, accompanying systemic diseases, and surgical treatment requirements of patients at the time of diagnosis were analyzed. Anthropometric measurements and laboratory values at the time of diagnosis were compared with those during the post-treatment remission period. Results: The study included 58 patients; 34 patients(58.62%) were diagnosed with UC and 24 patients (41.38%) with CD. 23 patients (39.7%) were female, and 35 patients (60.3%) were male. The median age at diagnosis period was 13.9± 7.2 years for UC and 16.8± 2.9 years for CD (p=0.003). At the time of diagnosis, 43.1% of the patients exhibited a body weight below the 3rd percentile, and 24.1% had a height below the 3rd percentile. Inadequate growth and short stature are more pronounced in patients with CD. Weight and height percentiles increased during remission according to diagnosis.