Belediyelerde kayyımlık algısı ve uygulamadaki görünümü: Van-Muradiye Belediyesi örneği
Perception of trusteeship in municipalities and its implementation: The case of Van-Muradiye Municipality
  1. Tez No: 859026
  2. Yazar: MELİH AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kayyımlık, Türkiye'nin son dönemlerdeki fenomen konuları arasında yer almaktadır. Genellikle özel hukukun konusu olan kayyımlık; bir işin yürütülmesi ve mal varlığının yönetilmesi amacıyla kullanılırken, kamu yönetimi alanında belediye organlarına kayyım atanması biçiminde uygulanmıştır. Belediyelere kayyım atanması uygulamasının, merkezi yönetim tarafından darbe dönemleri başta olmak üzere farklı zamanlarda güvenlik gerekçesiyle birçok kez uygulandığı belirtilmiştir. Türkiye'de çok eski zamanlardan beri var olan kayyımlık uygulamasının, özellikle 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sonrasında yoğunlukla uygulama alanı bulduğu görülmektedir. Bu kapsamda, terör örgütleriyle iltisakları tespit edilen belediye başkanları yerine İçişleri Bakanlığı tarafından vali ve kaymakamlar belediye başkan vekili olarak atanmıştır. Çalışmada; Türkiye'deki belediye anlayışında son zamanlarda uygulanan kayyımlık olgusu ve hizmet anlayışı, kapsam ve boyutları ile birlikte ele alınmıştır. Tespit edilen eksiklikler üzerine yeni bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmadaki temel amaç ise Muradiye Belediyesine kayyım atanması sonrası belediyenin sunmuş olduğu hizmetlerden vatandaşların duyduğu memnuniyet düzeyini analiz etmektir. Bu bağlamda çalışmada, vatandaşların kayyımlık konusundaki algılarını ve memnuniyet düzeylerini nicel verilerle ölçebilecek bir anket yöntemi geliştirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular neticesinde vatandaşların büyük bir çoğunluğunun kayyım yönetiminde belediye hizmetlerinden ve personelinden memnun olduğu, belediyenin sunduğu hizmetlere yönelik katılım düzeyinin yüksek olduğu, kayyım uygulaması ile ilgili toplumsal algının olumlu olduğu yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trusteeship is among the recent phenomena in Turkey. Trusteeship, which is usually a subject of private law, is used for the purpose of administering a business and managing assets. However, it has also been applied in public administration by appointing trustees to municipal bodies. It has been noted that the practice ofing trustees to municipalities has been applied multiple times the central government, especially during coup periods and at different times for security reasons. The trusteeship practice, which has existed in Turkey for a very long time, has gained significant application, particularly after the attempted coup on July 15, 2016. In this context, governors and district governors have been appointed acting mayors by the of Interior instead of mayors who have been found to have links to terrorist organizations. The study examines the concept of trusteeship and the understanding of service recently implemented in the municipality system in Turkey, along with its scope and dimensions. An attempt has been made to develop a new perspective based on the identified deficiencies. The main aim of the study is to analyze the satisfaction level of the citizens with the services provided by Muradiye Municipality following the appointment of a trustee. In this context, a survey method has been developed in the study to measure the perceptions and satisfaction levels of citizens regarding trusteeship using quantitative data. According to the findings of the study, it is concluded that the majority of citizens are satisfied with the municipal services and staff under trustee management, the level of participation in the services provided by municipality is high, and there is a positive societal perception regarding the trusteeship implementation.