Pediatrik inflamatuar bağırsak hastalığında sağlıkla ilişkiliyaşam kalitesine ve beden imaj algısına etkilifaktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting quality of life and body image perception in pediatric ibd patients
- Tez No: 912040
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM ŞAHİNOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ŞAHİN AKKELLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: İnflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH), gastrointestinal sistemin (GİS) kronik inflamasyonu ile karakterize olup olguların yaklaşık %25'i geç çocukluk ve adölesan dönemde tanı almaktadır. Hastalık ve tedavi süreci ile ilişkili psikolojik ve sosyal zorlukların yanı sıra adölesan döneme özgü fiziksel ve ruhsal değişimin, pediatrik hastalarda yaşam kalitesini etkileyebileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda, İBH tanısı ile takip edilen pediatrik hastaların sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin ve beden imaj algısının değerlendirilmesi, yaşam kalitesi ve beden imaj algısını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Kesitsel olarak gerçekleştirilen çalışmaya, İBH tanısıyla kliniğimizde takip edilen, 9-17 yaş arasındaki 76 olgu dahil edildi. Olgulara ait demografik ve klinik veriler hasta dosyalarından ve hastane veri tabanından elde edildi. Hastalık fenotipi Paris sınıflaması'na göre; hastalık aktivitesi Crohn hastalığı tanılı olgularda PCDAI (Pediatric Crohn´s Disease Activity Index) ve ülseratif kolit tanılı olgularda PUCAI (Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index) skorlamalarına göre değerlendirildi. Hastaların sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde IMPACT 3, beden imaj memnuniyetinin değerlendirilmesinde ise ASWAP (Adapted Satisfaction With Appearance) ölçekleri yüz yüze uygulandı. İstatistiksel analizlerin yapılması ve verilerin kaydedilmesi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma grubumuzdaki olguların %67'si ülseratif kolit tanılıydı. Olguların ortalama tanı yaşı 13 olup, kız/erkek cinsiyet dağılımı eşitti. Olguların %55,3'ü 2 yıldan uzun süredir takipliydi ve %72,4'ü remisyonda idi. Çalışmamızda ortalama IMPACT 3 puanı 73,3±15,3, ortalama ASWAP ölçeği puanı 13,7±14,5 olarak saptandı. IMPACT 3 ölçeğinin 4 alt kategorisi arasındaki en düşük puan (58,8±19,8)“Duygusal işlevsellik”kategorisinde elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Inflammatory bowel diseases (IBD) are characterized by chronic inflammation of the gastrointestinal system (GIS), and approximately 25% of cases are diagnosed during late childhood and adolescence. In addition to the psychological and social challenges related to the disease and treatment process, the physical and emotional changes specific to adolescence are thought to affect the quality of life in pediatric patients. In our study, we aimed to evaluate the health-related quality of life and body image perception of pediatric patients followed with a diagnosis of IBD and to examine the factors affecting quality of life and body image perception. Material and Method: In our cross-sectional study, 76 cases aged between 9 and 17, who were followed in our clinic with a diagnosis of IBD, were included. Demographic and clinical data of the cases were obtained from patient files and our hospital's database. Disease phenotypes were classified according to the Paris classification, and disease activity was assessed using the PCDAI (Pediatric Crohn's Disease Activity Index) for Crohn's disease and the PUCAI (Pediatric Ulcerative Colitis Activity Index) for ulcerative colitis. The patients health-related quality of life was evaluated using the IMPACT 3 scale and body image satisfaction was assessed using the ASWAP (Adapted Satisfaction With Appearance) scale through face-to-face interviews. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 was used for statistical analysis and data recording. Results: Of the cases in our study group, 67% were diagnosed with ulcerative colitis. The average age of diagnosis was 13 years, and the gender distribution was equal between males and females. A total of 55.3% of the cases had been followed for more than two years, and 72.4% were in remission. The average IMPACT 3 score in our study was 73.3±15.3, and the average ASWAP scale score was 13.7±14.5. The lowest score (58.8±19.8) among the four subcategories of the IMPACT 3 scale was in the“Emotional Functioning”category.