Le droit des risques naturels: comparaison Franco-Turque
Doğal riskler hukuku: Fransa- Türkiye karşılaştırması
  1. Tez No: 807709
  2. Yazar: HAYRİYE BİGE AÇIMUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YVES JEGOUZO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İdare Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 584
Özet
Doğal afetlerin etkilerinin şiddetlenmesi ve meydana geliş sıklıklarındaki artış kamu otoritelerini bu toplumsal soruna yaklaşımlarını değiştirmeye zorlamakta ve bu yönde yapılan hukuki düzenlemelerle yeni yükümlülükler öngörülmektedir. İdarelerin doğal afet riskleri konusunda bilgilerini artırmaları, halkı etkin bir şekilde bilgilendirmeleri ve risk yönetimine dahil etmeleri, mekânsal standart ve stratejiler oluşturmaları ve tazminat mekanizmaları geliştirmeleri gerekmektedir. Toplumun riskten korunma talebini karşılamak için yapılan hukuki düzenlemeler, doğal afet risklerinin hukuk tarafından ele alınma biçimindeki dönüşümü de ortaya koymaktadır. Doğal afet risklerinin önlenmesinde idari kolluk, yapı denetimi ve bayındırlık faaliyetleri gibi geleneksek yöntemlerin yanında kent planlaması, çevresel planlama ve çevre dostu tedbirler gibi daha bütüncül ve sürdürülebilir bir koruma sağlayan araçların kullanımı öne çıkmaktadır. Sürdürülebilir ve bütünleşik bir risk yönetimi, hem risk yönetiminin tüm aşamalarını kapsayan hem de çevre korumanın risk yönetimine dahil edildiği hukuk kurallarının varlığını gerekli kılar. Bu kurallar belirlenirken ve uygulanırken afet riskinin önlenmesi ile tazminat mekanizmaları arasında bağlantı kurulması gerekir. Afet sonrası zararların tazmininde idarenin özellikle hizmet kusurundan kaynaklanan sorumluluğu gündeme gelmekle birlikte zararların boyutu nedeniyle ulusal ve uluslararası dayanışma mekanizmaları öne çıkmakta, afetin mali sonuçlarının kamuya maliyetini azaltmak amacıyla sigorta hukuku araçlarına başvurulmaktadır. Fransız hukuku ve Türk hukuku, idare hukuku kuramı bakımından önemli benzerlikler taşımaktadırlar. Ancak doğal afet risklerinin yönetimi kapsamında geliştirilen hukuki çözümler konusunda, özellikle yeni geliştirilen hukuki araçlar ile yetki ve sorumlulukların paylaşımı bakımından iki ülke arasında belirgin farklar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aggravation of the effects of natural disasters and the increase in the frequency of their occurrence force the authorities to change their approach to this social problem, and new obligations are envisaged through appropriate regulations. Administrations must improve their knowledge of natural hazards, effectively inform the public, involve them in risk management, establish spatial standards and strategies, and develop compensation mechanisms. Legal regimes aimed at meeting society's demand for protection from natural hazards also suggest a shift in the way the law manage natural disaster risks. In the prevention of natural disaster risks, in addition to traditional methods such as administrative policing, structural control, and civil engineering activities, the use of more holistic and sustainable tools like urban planning, environmental planning, and environmentally friendly measures come to the forefront, providing comprehensive and sustainable protection. A sustainable and integrated risk management necessitates legal rules that encompass all stages of risk management and include environmental protection within the framework of risk management. The connection between disaster risk prevention and compensation mechanisms must be established when formulating and implementing these rules. While the liability of authorities, particularly stemming from service faults, comes into play when compensating for post-disaster damages, the scale of the damages underscores the significance of national and international solidarity mechanisms. Insurance law instruments are also utilized to mitigate the public cost of financial consequences related to disasters. While the liability of authorities, particularly arising from service faults comes into play in compensating post-disaster damages, the magnitude of damages highlights the significance of national and international solidarity mechanisms. Insurance law instruments are also employed to reduce the public cost of disaster-related financial consequences. French law and Turkish law share significant similarities in terms of administrative law theory. However, when it comes to legal solutions developed for the management of natural disaster risks, there are distinct differences between the two countries, especially in terms of newly developed legal tools and the sharing of competence and responsibility.