Karşılaştırmalı afet yönetimi: Türk Jandarma ve İtalyan Karabinyer Teşkilatları
Comparative disaster management: Turkish Gendarmerie and Italian Carabinary Organizations
  1. Tez No: 985768
  2. Yazar: ALİ KASPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AVANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye ve İtalya, Akdeniz havzasındaki konumlarıyla, afetlere maruz kalan iki ülkedir. Bu ülkeler deprem kuşağında yer alan topraklara sahiptir ve depremlere sıkça maruz kalmaktadır. Ayrıca, son dönemde küresel ısınmanın da etkisiyle sel ve su baskınlarına daha çok maruz kalmaktadır. Her iki ülke de afet risklerinin gereklerine uygun şekilde afet yönetim sistemlerini kurmuştur. Bu iki ülkenin bir diğer benzerliği ise, Jandarma tipi kolluk kuvvetlerine sahip olmalarıdır. İtalyan Karabinyer ve Türk Jandarma teşkilatları afet yönetiminde önemli görevler üstlenmektedirler. Bu görevler, ülkelerin ihtiyaçlarına, afet yönetim sistemlerine, afetlerden etkilenme düzeylerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada, Türkiye ve İtalya'nın afetlerden etkilenme düzeyleri, afet yönetim sistemleri, jandarma tipi kolluk kuvvetleri incelenmiş, bu kuvvetlerin, afet yönetiminde hangi görevleri aldığı ve ne ölçüde etkin oldukları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Benzer afetlerle karşılaşan ve benzer jandarma tipi kolluk kuvvetlerine sahip olan bu iki ülkenin karşılaştırmalı olarak incelenmesi, benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konulması ile iyi uygulamaların karşılıklı olarak benimsenmesi için öneriler sunulmasını sağlamaktadır. Teşkilatlar arası iş birliği imkânları değerlendirilmesiyle Jandarma Teşkilatının afetlerdeki etkinliği daha da arttırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Türkiye and Italy, due to their locations in the Mediterranean basin, are two countries exposed to disasters. These countries are located in earthquake zones and are frequently exposed to earthquakes. Furthermore, due to recent global warming, they are increasingly prone to floods and inundations. Both countries have established disaster management systems in accordance with the requirements of disaster risks. Another similarity between these two countries is their presence in gendarmerie-type law enforcement forces. The Italian Carabinieri and the Turkish Gendarmerie assume important roles in disaster management. These roles vary depending on the country's needs, disaster management systems, and level of disaster exposure. This study examines the levels of disaster exposure, disaster management systems, and gendarmerie-style law enforcement forces in Türkiye and Italy, providing a comparative analysis of the roles these forces undertake in disaster management and their effectiveness. A comparative analysis of these two countries, which have faced similar disasters and have similar gendarmerie-style law enforcement forces, allows for the identification of similarities and differences and offers recommendations for the mutual adoption of best practices. By evaluating the opportunities for cooperation between organizations, the effectiveness of the Gendarmerie Organization in disasters will be further increased.