Oluksuz asenkron motor tasarımı ve uygulaması
Design and application of a slotless induction motor
  1. Tez No: 85906
  2. Yazar: HİKMET ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
OLUKSUZ ASENKRON MOTOR TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hikmet ULUTAŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, klasik asenkron motorlardan stator bakımından farklı olan“Oluksuz asenkron motor”tasarlanmış ve prototipi yapılmıştır. Prototipi yapılan oluksuz asenkron motorun tasarımında EMTAŞ fabrikasının ürettiği asenkron motor referans olarak seçildi. Prototipi gerçekleştirilen motorda oluk yerine, yumuşak demirden yapılan 6 adet manyetik devre ve 12 adet kutup başı yapılmıştır. Manyetik devreler kutup başlarına kaynatılarak tutmrulmuştur. Manyetomotor kuvveti meydana getiren sargılar manyetik devrenin boyunduruk kısmına sarılmıştır. Bu çalışmada elde edilen deneylerden normal rotorun dönmediği ve sargıların ısındığı görülmüştür. Fakat nüvesiz sincap kafesli rotor dönmüştür. Oluksuz asenkron motorda, ısınmayı engellemek için manyetik devreyi oluşturan yumuşak demir yerine silisli saçlar kullanılmalıdır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.01.00 - Elektrik Eğitimi Oluk, Asenkron, Motor 68 Doç. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
11 DESIGN AND APPLICATION OF A SLOTLESS INDUCTION MOTOR (M.Sc.Thesis) Hikmet Ulutaş GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, a slotless asynchronous motor is designed and applied. Stator structure of slotless induction motor is different by comparing the conventional stator. The sample motor prototyped is chosen from the EMTAŞ motor corporation. The stator designed has twelve pole shoes made of mild steel and six selenoidal excitation coils wound on a circular shaped mild steel which are welded to pole shoes. The experiments have been shown that the stator was not able to rotate the conventional rotor but able to rotate a squirrel cage rotor without iron core. In order to prevent heat losses, laminated steel sheets should be used instead of solid steel bars. Science code Key Words Page number Adviser 626.01.00 - Electrical Education Slotless, Asynchronous, Motors 68 Assoc. Prof. Dr. Ismail COŞKUN