Perdeleme uygulanan dikey bir düzlem levha yüzeyinden doğal konveksiyonla gerçekleşen ısı transferine perdeleme mesafesinin etkisinin deneysel olarak incelenmesi
An Experimental investigation of the effect of seperation distance on natural convection heat transfer from a vertical plate having an opposite wall
  1. Tez No: 85905
  2. Yazar: REMZİ UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
PERDELEME UYGULANAN DİKEY BİR DÜZLEM LEVHA YÜZEYİNDEN DOĞAL KONVEKSİYONLA GERÇEKLEŞEN ISI TRANSFERİNE PERDELEME MESAFESİNİN ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) REMZİ UĞUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 1999 ÖZET Yapılan çalışmanın amacı; dikey olarak konumlandırılmış ve ısı aktarım yüzeyi olarak kullanılan düzlem levhanın karşısına perdeleme amacıyla paralel olarak yerleştirilmiş diğer bir yalıtılmış düzlem levhanın arasındaki mesafenin, taşıma ile ısı aktarımına olan etkisini incelemektir. Bu çalışmada elde edilen veriler, çalışırken ısı üreten sistemlerde doğal taşımayla ısının sistem dışma aktarılması probleminin çözümünü kapsar. Yapılan deneyler, iki guruba ayrılmıştır; Birinci gurup deneyler, perdeleme levhası kullanılmadan gerçekleştirilmiştir. Amaç, bu gurup deneylerde elde edilen sonuçlar literatür sonuçlan ile karşılaştırılarak deney setinin güvenilirliğini sağlamaktır. İkinci gurup deneyler, perdeleme levhası kullanılarak yapılan deneylerdir. Bu deneyler, tezin asıl konusudur. Deneyler sonucunda elde edilen veriler, Rayleigh ve Nusselt boyutsuz sayılan cinsinden ifade edilmiştir İfadeler grafik şeklinde gösterilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Doğal taşıma, dikey levha, perdeleme 96 Prof. Dr. Nevzat ONUR.
Özet (Çeviri)
n AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF THE EFFECT OF SEPERATION DISTANCE ON NATURAL CONVECTION HEAT TRANSFER FROM A VERTICAL PLATE HAVING AN OPPOSITE WALL (M.Sc. Thesis) REMZİ U?UR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1999 SUMMARY The aim of this research is to study the effect of separation distance on heat transfer by free convection between two vertical plane walls. One of the plane walls is used as heat transfer surface. The vertical plane wall across the heat transfer surface is fully insulated. The separation distance between the plane walls was varied and for each separation distance experiments were performed. This study is closely related to heat losses from energy generating systems. Experiments performed were divided into two groups: first group of experiments were carried out without an opposing wall. The purpose of this group of study is to check the reliability of the experimental set up by comparing the present experimental results against the experimental data available in the literature. Second group of experimental data were obtained by placing an opposing wall across the heat transfer surface. Data were collected for various heat transfer parameters for different values of separation distance. The experimental data were presented as function of Rayleigh number, Nusselt number and dimensionless distance. Science code Keywords Page number Adviser 625.04.02 Natural convection, vertical plate,opposite wall 96 Prof. Dr. Nevzat ONUR