Akut spinal kord hasarında topiramatın antiapoptotik ve nöroprotektif etkilerinin incelenmesi
Topiramate as a neuroprotective agent in a rat model of spinal cord injury
- Tez No: 859069
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK BİLGİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Spinal kord yaralanmaları özellikle trafik kazaları veya iş kazaları sırasında oluşan fiziksel ve psikiyatrik bozukluklarla neticelenen büyük bir sosyal problemdir. Hayatta kalanların yarısından fazlası normal yaşantısına geri dönememektedirler. Birçok araştırmacı nörolojik fonksiyonları düzeltmek amacıyla yaralanmanın patofizyolojik mekanizmaları üzerinde klinik ve deneysel birçok çalışmalar yapmışlardır ve halen günümüzde bu tarz çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi için harcanan yoğun çabalar, hastaların beklenen yaşam süresinin ve fonksiyonel bozuklukların düzeltilmesinde olumlu katkılar sağladıysa da tedavi protokolünde tam bir fikir birliği geliştirilememiştir. Bu durumun nedeni ise posttravmatik patolojik sürecin net olarak ortaya konulamamış olmasıdır. Klinikte geniş bir kullanım alanına sahip olan topiramat, birçok çalışmada gösterilen etkilerinin yanında günümüzde spinal travma sonrası kullanımı açısından hak ettiği yeri bulamamıştır. Biz bu çalışmada spinal kord yaralanmalarında topiramatın antiapoptotik ve nöroprotektif etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu çalışmada denek olarak, 40 adet, 150-200 gr ağırlığında, 6-8 haftalık erişkin, erkek Wistar albino rat kullanıldı ve Grup 1 (kontrol), Grup 2 (travma), Grup 3 (topiramat tedavi), Grup 4 (taşıyıcı) olmak üzere 4 gruba, sonrasında 8 subgruba ayrıldı. Gruplar arası istatistiksel karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis testi, ikili grup karşılaştırmalarında ise Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. Bu çalışmada, apoptozis aktivitesini gösteren immünohistokimyasal parametrelerin seviyeleri topiramat tedavisi ile anlamlı derecede düşmüştür. Buna ilave olarak topiramat tedavisinin nörolojik iyileşme sürecinde etkili olduğu, motor fonksiyon skoru ve açılı düzlem skoru değerlerini anlamlı derecede yükselttiği bulunmuştur. Fakat beklenilenin tersine biyokimyasal parametrelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak bu çalışma topiramatın spinal kord yaralanmalarının tedavisinde kullanılabileceğini destekler nitelikte olsa da etkilerinin daha detaylı olarak anlaşılabilmesi için topiramatın kısa ve uzun süreli etkilerini gösteren ve spinal kord yaralanmalarında etkinliği kanıtlanmış diğer ajanlarla karşılaştırmalı çalışmaların yapılmasına gerek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injuries is a big social problem, that cause physical and psychiatric problems occured by especially traffic accidents and occupational accidents. More than half of survivor can't continue their daily life. A lot of researcher make clinical and experimental studies on physiopathology of injury for improve neurologic functions. Intensive efforts that spent for treatment has provided positive contributions on treatment protocol and expected lifetime, but can't obtain consensus for treatment protocols. Today topiramate is used treatment of diseases but, hasn't rightful place for the use of post spinal trauma. In this study, we purpose to study antiapoptotic and neuroprotective effects of topiramate on spinal cord injuries. We used 40 rat, 150-200 gr, 6-8 weekly, adult male Wistar albino rat. Rats break up 4 groups (Control, trauma, treatment and carier group) then 8 subgroups. For statistical analysis, we use Kruskal Wallis test for compare four groups and Mann Whitney-U test for compare two groups. In this study, immunohistochemical parameters that showing the activity of apoptosis, significantly decreased with treatment of topiramate. Besides this, topiramate is effective on neurologic cure period. Motor function score and Inclined plane score significantly increased with treatment of topiramate. However, unlike the expectation there was no statistically significant differences between groups in biochemical parameters. As a result, this study support the using topiramate for treatment of spinal cord injury. But, to learn more details about effects of topiramate, it is needed to make more study that show the short and long term effects of topiramate and make comparative studies with other agents that proven efficacy in spinal cord injury