Yunus Emre Göleti ve rekreasyon alanı projesi zemin etüdü ve zemin iyileştirme önerileri
Yunus Emre on recreation area project, geotechnical investigation and soil improvement suggestions
  1. Tez No: 85908
  2. Yazar: VEDAT ÜÇPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
YUNUS EMRE GÖLETİ VE REKREASYON ALANI PROJESİ ZEMİN ETÜDÜ VE ZEMİN İYİLEŞTİRME ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Vedat ÜÇPIN AR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1999 ÖZET Bu çalışmada, Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapımı planlanan ve Sincan İlçesi sınırlan içerisinde yeralan“Yunus Emre Göleti ve Rekreasyon Alam”projesi kapsamında ortaya çıkan zemin problemlerini tespit etmek ve zemin iyileştirme önerilerinde bulunmak amaçlanmıştır. Farklı problemler içeren alanlar A ve B bölgesi olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Bu problemleri tespit etmek için 15 adet toplam 259 m sondaj kuyusu açılmış, her kuyuda l,5m aralıklarla SPT deneyi yapılmış, 2,5 ve 5,0 m derinliklerden shelby tüpleriyle örselenmemiş numuneler alınmıştır. Araziden alman numuneler üzerinde laboratuvar deneyleri yapılarak zemin sınıflan ve parametreleri belirlenmiştir. Buna göre; A bölgesinde drenaj yapılarak Y.A.S.S.'nin belli yükseklikte tutulmasına ve zeminin ıslah edilmesine, B bölgesinde ise çevre yerleşim birimlerinden gelen ve sızıntı yapmak suretiyle bölgeyi bataklık haline getirdiği tespit edilen mevcut kanalizasyon hatlarının daha verimli hale getirilmesine ve yüzeydeki gevşek malzemenin sıyrılarak iri bloklu malzeme ile sıkıştırılmasına karar verilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 2251101 Zemin iyileştirmesi, zemin etüdü, drenaj 104 Yrd. Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
11 YUNUS EMRE PUDDLE ON RECREATION AREA PROJECT,GEOTECHNICAL INVESTIGATION AND SOIL IMPROVEMENT SUGGESTIONS (M.ScThesis) Vedat ÜÇPINAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1999 ABSTRACT Yunus Emre Puddle, Recreation Area Project is located in Sincan counrty and planned by Ankara Municipality. On mis study, it was intendend to determine geotechnical problems occured in project site and to suggest proper soil improvement techniques. Project site is diveded into two region called A and B, each of these regions have different geotechnical problems. In order to determine geotechnical problems and to investigate soil conditions, 15 boreholes, which are totally 259 meter were drilled. At each borehole standart penetration tests were performed of every 1.5 meter. Undisturbed Samples were taken at every 2.5 meter and 5 meter depths by shelby tubes. Laboratory tests were performed on these samples, soil types, and their geotechnical properties were determined from these tests. According to results obtained from geotechincal invesgation, at region A, it was determined to construct a drainage system in order to keep ground water level at a desired level. At region B, it was determined to improve- sewer systems which are continuously seeping into site soils and to replace loose soils of the top part, with coorse blocky materiels by applying compaction to them. Science code Key Words Page number Adviser 2251101 Soil improvement, soil investigation, drainage 104 Assist. Prof. Dr. Mehmet ORHAN