Data general (DG) MV10000 bilgisayarında data general/data base management system (DG/DBMS) dizgesinde rastgele kullanıcılar için Türkçe tabanlı sorgu dili tasarım ve gerçekleştirimi
Design and implementation of a user-oriented Turkish based query language for data general/data base management system (DG/DBMS) on data general (DG) MV1000 computer
- Tez No: 8591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÜNAL YARIMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
iii ÖZET DATA GENERAL (DG) MV10000 BİLGİSAYARININ DATA GENERAL/ DATA BASE MANAGEMENT SYSTEM (DG/DBMS) DİZGESİNDE RASTGELE KULLANICILAR I ÇIN TÜRKÇE TABANLI SORGU DILI TASARIM VE GERÇEKLEŞTİ RİMİ Sevi lay Sülünoglu Bilgisayar dizgelerinde sorgu dillerinin önemi son yıllarda dikkati çeken bir nokta olmuştur. Ancak Türkçe tabanlı sorgu dilleri yaygın değildir. Ek olarak yapılan çalışmalar ile bu olanak sağlanabilmektedir. Amacı kullanıcıları dil zorlaması ile karşı karşıya bırak madan kendi doğal dillerinde sorgulama olanağı sağlamak olan bu çalışmada da, doğal dili Türkçe olan kullanıcılar için bir sorgu dili tanımlanmıştır. Türkçe tabanlı üst düzey sorgu dili olarak tasarlanan dilde yer alan deyim lerin Türkçe anlatımlara yakın olmasına özen gösteril miştir. Aynı samanda dil için alt yapı teşkil edecek bir veri modeli seçilmiştir. Sonuçta ag veri modelini destekleyen dizgeler ile kullanıcılar arasında diyalogu kuracak etkileşimli doğal dil benzeri bir sorgu dili çalışmanın ürünü olmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Sorgu Dilleri, Türkçe Tabanlı Sorgu Dili, Veri Tabanı Yönetim Dizgesi, Ağ Veri Modeli
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A. USER-ORIENTED TURKISH BASED QUERY LANGUAGE FOR DATA GENERAL / DATA BASE MANAGEMENT SYSTEM ( DG/DBMS ) ON DATA GENERAL (DG) MV10000 COMPUTER Sevilay Sülünoglu The Query Languages of Information Systems have gained importance in next years. But Turkish based Query Languages are not widely implemented and used. Only supporting modules for Turkish commands to existing Query Languages exist in the environment. The purpose of this study is to implement a Turkish based Query Language to eliminate the language problem. The data base is design the best fit the Turkish commands, as well as the commands are chosen as carefully as possible according the Turkish ©rammer rules. As a result, this study an interactive natural data base query language in Turkish supporting a network data base management system is obtained. KEY WORDS : Query Languages, Turkish Based Query Languages, Data Base Management System, Network Data Model