Denizcilik sektöründe halka arz süreci ve GSDDE örneği
Public offering process in the maritime sector; The case of GSDDE
- Tez No: 859157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Maliye, Marine, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Şirketlerin faaliyet alanlarındaki değişikliklerin hem finansal hem de borsa performansları üzerinde önemli etkileri olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Şirketinin 2011 yılında denizcilik sektörüne geçiş sürecinin etkilerini inceleyerek son yıllarda ortaya koyduğu finansal performansı analiz etmektir. Çalışmada şirketin denizcilik sektörüne geçiş yaptığı dönem öncesi ve sonrası dönemlere ait finansal verileri ve hisse senedi fiyat değişimi incelenmiştir. Ayrıca 2015-2022 dönemine ait finansal performansı analiz edilmiştir. Bulgular, faaliyet alanındaki değişimin şirketin finansal yapısını zayıflatmadığını ancak yatırımcı belirsizliğine neden olarak hisse fiyatlarında düşüşe yol açtığını göstermiştir. Ayrıca 2015-2022 döneminde şirketin ROA, ROE, EBITDA ve EBIT gibi göstergelerinde önemli değişimler yaşandığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, faaliyet değişikliklerinin şirket değeri ve performansı üzerinde belirsizlik yaratarak geçici olarak olumsuz etki edebileceği, ancak şirketin uzun vadeli başarısıyla bu etkinin telafi edilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in companies' fields of activity can have significant effect on both their financial and stock market performance. The purpose of this study is to analyze the financial performance of GSD Denizcilik Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. operating in Turkey in recent years by examining the effects of the transition to the maritime sector in 2011. In the study, the financial data and stock price changes of the company for the periods before and after the transition to the maritime sector are analyzed. In addition, its financial performance for the period 2015-2022 is analyzed. The findings show that the company did not weaken its financial structure, but caused investor uncertainty, leading to a decline in share prices. In addition, the company's indicators such as ROA, ROE, EBITDA and EBIT were found to have experienced significant changes in the 2015-2022 period. As a result, it is understood that operational changes may have a temporary negative impact on company value and performance by creating uncertainty, but this effect can be compensated by the long-term success of the company.