İş ortamında dijital bilgi paylaşımı, iletişim ve koordinasyon ile iş performansı arasındaki ilişki: Eğitim sektöründe bir çalışma
The relationship between digital knowledge sharing, communication and coordination in the workplace and job performance: A study in the education sector
- Tez No: 859156
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, dijital bilgi paylaşımının, iletişimin ve koordinasyonun öğretmen performansları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. İlgili literatürde detaylı bir inceleme yapılarak, bu çalışma kapsamında kavramsal bir model geliştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, özel okullarda aktif görev yapan 265 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış ve ardından SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleriyle elde edilen bulgular, dijital teknoloji destekli iletişimin dijital bilgi paylaşımı üzerinde etkili olduğunu ve dijital bilgi paylaşımının iş performansı üzerinde anlamlı bir rol oynadığı ortaya koyulmaktadır. Ancak, Koordinasyonun iletişim ve dijital bilgi paylaşımını önemli ölçüde ılımlaştırıcı etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma, geliştirmiş koordinasyonun ve dijital bilgi paylaşımının dahi iyi öğretmen performansına yol açabileceğini ortaya koymaktadır. Doğrulanmış model, organizasyonlarda dijital teknolojilerin dijital bilgi paylaşımını artırma ve iletişim süreçlerini iyileştirme konusundaki değişen rolünü daha fazla incelemek için bir temel oluşturabilir ve nihayetinde bireylerin iş performansını artırabilir. Bu çalışmada oluşturulan dört hipotezden üçü kabul edilmiş, bir tanesi reddedilmiştir. Literatürde, araştırma kapsamında oluşturulan hipotezleri destekleyen çalışmalara rastlanmış ve bu bulguların literatüre önemli katkılar sağlamıştır. Bu sonuçlar, eğitim sektöründeki dijital bilgi paylaşımı ve iletişim konularında derinlemesine anlayış geliştirmek isteyen araştırmacılara yönlendirici bir perspektif sunmaktadır. Ayrıca, mevcut literatüre önemli bir katkı sağlamakta olup, benzer eğitimde dijital iletişim ve bilgi paylaşımının iş süreçleri üzerindeki etkilerini anlamamıza önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of dijital knowledge sharing, communication and coordination on teacher performance. A detailed review of the relevant literature has been conducted, leading to the development of a conceptual model within the scope of this study. The sample of the study consists of 265 teachers actively working in private schools. The data were collected through face-to-face survey method and then analyzed using the SPSS statistical package program. Findings obtained through factor analysis, correlation analysis, and regression analysis reveal that digitally technology-supported communication is effective on digital knowledge sharing and that knowledge sharing plays a significant role in job performance. However, it has been determined that digital coordination does not significantly affect digital communication and digital knowledge sharing. The study suggests that enhanced digital coordination and digital knowledge sharing can lead to improved teacher performance. The validated model can serve as a foundation to further explore the evolving role of digital technologies in enhancing knowledge sharing and improving digital communication processes within organizations, ultimately enhancing individual job performance. Three out of the four hypotheses formulated in this study were accepted, while one was rejected. The literature review revealed supporting studies for the hypotheses generated within the scope of this research, contributing significantly to the literature by providing new perspectives and a more comprehensive understanding in the research field. These results provide a guiding perspective for researchers aiming to deepen their understanding of digital knowledge sharing and communication in the education sector. Furthermore, the study makes a substantial contribution to the existing literature and can serve as inspiration for future research on similar topics. The research significantly contributes to understanding the impact of digital communication and knowledge sharing in education.