Küresel iklim değişikliği ve küresel iklim değişikliğinin entegre su yönetimi üzerindeki olası etkileri
Global climate change and its possible impacts on integrated water management
- Tez No: 859188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SERDAR ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Entegre Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Artan nüfuz oranları, fosil yakıtları, sanayileşme, buna bağlı olarak ormansızlaşma ve tarımsal arazilerin bilinçsiz bir şekilde kullanımlarından dolayısıyla atmosfer içerisindeki sera gazlarının hacimce oranları artmaktadır. Sera gazlarının artışı ile sıcakların artmasına bağlı olarak iklim değişikliklerinin gerçekleşmesi günümüzde doğa ve dolayısıyla canlı yaşamını etkileyen önemli bir sorun haline gelmektedir. İklim değişikliğinin, gelecek dönemlerde yaşam standartları üzerinde oldukça etkin rol oynayacağı tüm bilim camiası tarafından kabul görmüş bir gerçektir. Dolayısıyla bu çalışma, her geçen gün etkisini biraz daha hissettiren iklim değişikliğinin önüne geçilmesi amacı ile bu değişikliklere karşı alınması muhtemel tedbirlerin analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda küresel iklim değişikliği incelenerek, küresel iklim değişikliğinin nedenleri, doğa ve dolayısıyla canlı yaşamı üzerindeki etkileri, gelecek nesiller üzerindeki etkileri; küresel iklim değişikliğinin entegre su yönetimi üzerindeki etkileri ve küresel iklim değişikliği gölgesinde entegre su yönetiminin sürdürülebilirliği çerçevesinde değerlendirilmiş, ve entegre su yönetiminin sürdürülebilirliğinin mümkün kılınması noktasında iklim değişikliğine karşı alınması gerekenler önlemler ortaya konulmuştur. Bu çerçevede küresel sıcaklık artışının 2 °C' altıda tutulması ve 1,5 °C ile sınırlandırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing rates of influence, fossil fuels, industrialization, consequent deforestation, and unsustainable use of agricultural lands result in an increase in the volume of greenhouse gases in the atmosphere. The rise in greenhouse gases leads to climate change, which has become a significant issue affecting nature and consequently, life on Earth, due to the corresponding increase in temperatures. It is widely accepted within the scientific community that climate change will play a significant role in future living standards. Therefore, this study aims to analyze the measures that could be taken to mitigate the effects of climate change, which are increasingly being felt every day. Within this scope, global climate change is examined, including its causes, effects on nature and consequently, on living beings, as well as its impacts on future generations. The effects of global climate change on integrated water management and the sustainability of integrated water management under the shadow of global climate change are evaluated. Furthermore, measures to be taken against climate change to ensure the sustainability of integrated water management are proposed. In this regard, it is aimed to keep the global temperature increase below 2°C and limit it to 1.5°C.