Minimal olmayan süpersimetrik modelde skaler nötrino fenomenolojisi
Scalar neutrino phenomenology in non minimal supersymmetric model
  1. Tez No: 859196
  2. Yazar: HAKKI CAN YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SELBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, U(1)' genişletilmiş süpersimetrik bir modelde skaler nötrinoların fenomenolojik bir analizi gerçekleştirilmiştir. MSSM'nin, Dirac tipi nötrino kütleleri içeren U(1)' genişletilmiş formu seçilmiştir. Modelin snötrino kütle spektrumu ve spektrumun SUSY parametrelerine olan bağımlılığı, mevcut deney sonuçları ve kalıntı yoğunluğu kısıtlamalarıyla tutarlı, bir dizi kıyaslama noktası için analiz edilmiştir. Ardından, hem sol elli hem de sağ elli skaler nötrinoların hadron çarpıştırıcısındaki üretim ve bozunum kanalları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work a phenomenological analysis of the scalar neutrinos in a U(1)′ extended supersymmetric model is performed. We choose a U(1) ′ extended form of the MSSM that contains Dirac-type neutrino masses. We have analyzed the sneutrino mass spectrum of the model and its SUSY parameter dependence for a set of benchmark points consistent with the current experimental results and relic density constraints. We then study the decay and production channels of both left-handed and right-handed scalar neutrinos at the hadron collider.