U(1)' Model'de B bozunumları
B decays in U(1)' Model
  1. Tez No: 698452
  2. Yazar: ASLI ALTAŞ HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SOLMAZ, DOÇ. DR. LEVENT SELBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, U(1) genişletilmiş Minimal Süpersimetrik Model'de (U(1)ʹ Model) nadir B bozunumları incelenmiştir. Yeni fizik katili olarak adlandırılan bu bozunumlar Standart Model ötesi teorilerin parametre uzaylarının sınırlandırılmasında ya da modelin tamamen dışlanmasında oldukça önemlidir. Bu çalışmada mevcut deneysel sınırlamaların hem normal U(1)ʹ Model'e hem de kinetik karışımın söz konusu olduğu U(1)ʹ Model'e ve ayrıca Minimale Yakın süpersimetrik Standart Model'e (NMSSM) etkisi incelenmiştir. Buna ek olarak nadir bozunum kanallarında lepton çeşni evrenselliğindeki anomaliler U(1)ʹ Model, U(1)ʹ Model'de kinetik karışım durumu ve NMSSM çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışmanın en önemli sonucu özellikle minimal olmayan Süpersimetrik teorilerde B fizik anomalilerinin yaşamaya devam ettiğini göstermesidir. Başka bir deyişle Süpersimetri bu çerçevede varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the rare B meson decays in the U(1) extended Minimal Supersymmetric Model (U(1)ʹ Model). Such decays that are called as New Physics killer are so important for the restriction or exclusion of Beyond the Standard Model theories' parameter space. In this study, we search the impact of the recent experimental bounds to standard U(1)ʹ Model, U(1)ʹ Model with kinetic mixing as well as NMSSM. Additionally, the anomalies in the lepton flavor universality have explored in the framework of these models. The most significant result of this work is that it shows the presence of B physics anomalies in the non-minimal Supersymmetric models. In other words, Supersymmetry is still alive in this content.