Ukrayna Kozak Hetmanlığı'nın Kırım Hanlığı ve Osmanlı Devleti ile Olan Münasebetleri (XVII. ve XVIII. Yüzyıllar)
Relations of the Ukrainian Cossack Hetmanate with the Crimean Khanate and the Ottoman Empire (17th and 18th Centuries )
  1. Tez No: 859199
  2. Yazar: HANDE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dmitro Vışnevetskıy tarafından 1552'de kurulan Ukrayna Kozak Hetmanlığı'nın idaresindeki Zaporog Kozakları, kendilerine has olan deniz araçlarıyla belirli tarihlerde Azak, Kerç, Kefe, Akkirman, Trabzon, Sinop ile İstanbul'a saldırıda bulunmuşlardır. Yağma ve talana dayanan bu saldırılar şüphesiz Kırım hanları ile Osmanlı sultanlarını bir hayli uğraştırmıştır. Lakin 1648'de, Ukrayna Kozak Hetmanlığı'nın yönetimine Bohdan Hmelnıtskıy'ın getirilmesiyle beraber bir müttefiklik süreci ortaya çıkmıştır. Öyle ki hem onun zamanında hem de Petro Doroşenko devrinde münasebetler tabiiyetle ve anlaşmalarla güçlendirilmiştir. Böylelikle Zaporog Kozaklarının hakları güvence altına alınarak Lehistan ile Çarlık Rusya'ya karşı Ukrayna Kozak Hetmanlığı'nın toprak bütünlüğü savunulmuştur. Fakat güçlü hetmanlardan sonra devletin bünyesinde meydana gelen çalkantılı dönem Ukrayna Kozak Hetmanlığı'nı zayıflatmıştır. En sonunda ise Çariçe II. Katerina'nın, 1764'te Ukrayna'yı işgale başlamasıyla münasebetler sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Zaporog Cossacks, under the administration of the Ukrainian Cossack Khetmanate, founded by Dmitro Vıshnevetsky in 1552, attacked Azov, Kerch, Kefe, Akkirman, Trabzon, Sinop and Istanbul on certain dates with their unique sea vessels. These attacks, based on plunder and looting, undoubtedly caused great trouble for the Crimean khans and Ottoman sultans. However, in 1648, with the appointment of Bohdan Khmelnytsky to the administration of the Ukrainian Cossack Khetmanate, a process of alliance emerged. So much so that, both during his time and during the reign of Petro Doroshenko, relations were strengthened with nationality and agreements. Thus, the rights of the Zaporog Cossacks were secured and the territorial integrity of the Ukrainian Cossack Khetmanate was defended against Poland and Tsarist Russia. However, the turbulent period that occurred within the state after the powerful hetmans weakened the Ukrainian Cossack Khetmanate. Finally, Tsarina II. Relations ended when Katerina began to invade Ukraine in 1764.