Atıksulardaki çinkonun dolgulu kolonlarda adsorpsiyonu
Adsorption of zinc in wastewater by using packed columns
- Tez No: 85924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ATIKSULARDAKİ ÇİNKONUN DOLGULU KOLONLARDA ADSORPSİYONU (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet Yavuz YUCEKUTLU GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Teknolojik gelişmeyle birlikte, alıcı ortamlara ulaşan ağır metal yükü önemli ölçüde artmıştır. Endüstriyel atıksularda bulunan ağır metallerin alıcı ortamlara verilmesi halinde, bu ortamlarda yaşayan canlılarda birikim yapmakta ve beslenme zincirine girerek ekosisteme sağlığına zarar vermektedirler. Ayrıca ağır metaller biyolojik arıtım proseslerinde kullanılan mikroorganizmaların üremesini olumsuz etkileyerek arıtma tesisinin verimini düşürmektedir. Ağır metal kirliliğini gidermek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Adsorpsiyon yöntemi ile ağır metallerin atıksulardan giderilmeye başlanması nisbeten yeni bir yöntemdir. Çinko endüstriyel atıksularda ve alıcı onamalarda en fazla görülen ağır metallerden birisidir. Belirli miktarlarda canlılar için gerekli olmakla birlikte, sularda aşın miktarda bulunması su kalitesini düşürmesinin yam sıra canlılarda olumsuz etki de göstermektedir. Bu çalışmada, dolgulu kolonlarda gerçekleştirilen deneylerde, ağır metal olarak çinko, adsorbent olarak da ülkemizde doğal olarak bulunanminerallerden bej ve kahverengi sepiyolit ile meşe palamutu (Quercus ihaburensunsis Decne Subsp. Macrolepis Hedge-Yalt) ve atkestanesi (Aescu- Itıs hippocastanum) meyvası kullanılarak çinko adsorpsiyonu incelenmiş, çinko adsorpsiyonu üzerine pH, sıcaklık, çözelti konsantrasyonu, akış hızı, dolgu çapı, yatak derinliği etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, meşe palamutu kabuğunun 69,4 mg çinko/g adsorbent, bej sepiyolitin çeşitli deney şartlarında 9.81 mg çinko/g adsorbent ila 58,5 mg çinko/g adsorbent, kahverengi sepiyolitin 8,78 mg/g adsorbent, atkestanesinin ise 15.84 mg çinko/g adsorbent çinko tutma kapasitelerine sahip olduğu tesbit edilmiştir. Bilim Kodu : 603.03.00 Anahtar Kelimeler : Çinko, adsorpsiyon, dolgulu kolonlar, ağır metal, atıksular. Sayfa Adeti : 115 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
Ill ADSORPTION OF ZINC IN WASTEWATER BY USING PACKED COLUMNS (M. Sc Thesis) Ahmet Yavuz YUCEKUTLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT Heavy metal loading into the rivers has increased substantially along with the technological development. The discharge of industrial wastewaters contaminated with heavy metals into receiving water media without treatment causes accumulation in aquatic organisms, in turn enters the food chain and consequently harms the human health. Heavy metals in the wastewater also affect negatively the yield of microorganisms used in biological treatment processes and decrease the treatment efficiency. Different methods are used in order to eliminate the heavy metal pollution. Adsorption is a relatively new method used for removal of heavy metals from wastewaters. Zinc is one of the most frequently encountered found heavy metal in industrial wastewaters and receiving media. Although it is an essential element for living organisms, considerable amounts in waters deteriotes the water quality and causes negative impacts on living organisms.IV In this study, the experiments carried out in packed columns the adsorption of zinc was investigated by using zinc as heavy metal, and beige and brown sepiolit, horse chessnut (Aesculus hippocastanum) and valonia acron (Quercus ihaburensunsis Decne Subsp. Macrolepis Hedge-Yalt) as adsorbent materials, and the effects of pH, temperature, solution concentration, solution flow rate, column diameter and bed depth on adsorption were also investigated. As a result of mis study, adsorption capacities of hors chessnut, brown and beige sepiolites and valonia acron were determined as 15,84 mg zinc/g adsorbent, 8,78 mg zinc/g adsorbent depending on the experimental conditions 9,81 mg zinc/g adsorbent to 58,5 mg zinc/g adsorbent and 69,4 mg zinc/g adsorbent respectively. Science code Key Words Page number Adviser : 603.03.00 : Zinc, adsorption, packed columns, heavy metal, wastewaters. : 115 : Yrd.Doç.Dr. Atilla MURATHAN