Bulanık mantık denetimli bir seramik fırını tasarım ve uygulaması
Design and application of cermic furnaces controlled by fuzzy logic
  1. Tez No: 85925
  2. Yazar: AHMET YÖNETKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
BULANIK MANTIK DENETİMLİ BİR SERAMİK FIRINI TASARIM VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezj) i Ahmet YÖNETKEN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1999 ÖZET Bu çalışmamda önce bulanık mantık teorisi incelenmiştir. Bunlar bulanık kümeler, bulanık bölümleme, üyelik fonksiyonları ve bulanık işlemlerdir. Daha sonra bulanık mantık denetleyicisinin.tasarım parametreleri ve bir bulanık mantık denetleyicinin yapısı incelenmiştir Uygulama olarak Seramik fırının bulanık mantık kontrolü güç elektroniği devre elemanları ile birilikte kullanılmıştır. Araştırmacıların laboratuvar çalışmalarında kullanabilecekleri, hassasiyeti yüksek bir seramik fırını elde edilmiştir. Bulanık mantık denetleyicisinin seramik fırınım istenilen sıcaklık değerine daha hızlı ulaştırdığı gözlenmiştir. Ayrıca sistem parametrelerinde oluşan değişiklikler sebebiyle oluşan sıcaklık sapmalarım bulanık mantık deneüeyicisinin daha iyi bir şekilde düzelttiği gözlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.01.01 Seramik fırını, Bulanık mantık denetleyicisi 104 Doç. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
DESIGN AND APPLICATION OF CERMIC FURNACES CONTROLLED BY FUZZY LOGIC (M. Sc. Thesis) Ahmet YÖNETKEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1999 ABSTRACT In this thesis, the theory of fuzzy logic was observed. These are fuzzy sets, fuzzy division, membership functions and fuzzy operations. After that design parameters of fuzzy logic controller and a fuzzy logic controller (FLC) were investigated. In this thesis, fuzzy logic subject was investigated and changing systems parameters was succesfully controlled with utilising fuzzy logic controller. In the application. Fuzzy logic control of ceramic furnaces was used with circuit members of power electronics. Researcher uses this ceramic furnaces which is high sensitive. It has been that when there is any disturbances and changing of systems paramters proses arrived more quickly and less error in respect to least mean square error with using FLC. Science code Key Words Page number Adviser 626.01.01 Ceramic furnaces, Fuzzy logic controller 104 Assoc. Prof. Dr. Çetin ELMAS