The mixed spin-1 and spin-3/2 Blume-Emery-Griffiths model on Bethe lattice
Bethe kafes üzerinde karma spin-1 ve spin-3/2 Blume-Emery-Griffiths modeli
- Tez No: 859242
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalıĢmasında moleküler yapılı manyetik malzemelerin farklı özelliklerinin incelenmesinde bir model olarak kullanılabilen karma spin-1 ve spin-3/2 BlumeEmerry-Griffiths ferrimanyetik Ising modelin kritik davranıĢları Bethe Kafesi üzerinde teorik olarak tam özyineleme bağıntıları metodu kullanılarak araĢtırıldı. Modelin altörgü dipol momentlerinin ve kuadrupol momentlerinin ifadeleri, tam özyineleme bağıntıları terimlerinde elde edildi. Bu denklemler nümerik bir metod olan iterasyon metodu kullanılarak uygun bir bilgisayar programlama dili vasıtasıyla çözüldü. Modelde meydana gelen faz geçiĢlerinin tipini tespit etmek için, alt-örgü dipol momentlerinin ve kuadrupol momentlerinin sıcıklıkla değiĢim davranıĢları araĢtırıldı. Kristal alan parametresi yokluğunda karma spin-1 ve spin-3/2 izotropik BEG modelinin faz diyagramları ve negatif değerli kristal alan parametresi varlığında karma spin-1 ve spin-3/2 BEG modelinin faz diyagramları koordinasyon sayısı q=3, 4 ve 6 için (K,T) düzleminde ayrıntılı biçimde elde edildi. Bununla birlikte, karma spinli modellerde, sistemin net dipol momentinin faz geçiĢ sıcaklığının altında sıfır değerine ulaĢtığı, telafi sıcaklığı adı verilen yeni bir kritik sıcaklık türüde sergiler. Bu telafi sıcaklığının varlığı, teknolojik aletlerin tasarlanması için önemli olanaklar sağlar. Modelde meydana gelen telafi sıcaklıkları kapsamlıca araĢtırıldı ve faz diyagramlarında gösterildi. Koordinasyon sayısı q=3, 4 ve 6 için hem karma spin-1 ve spin-3/2 izotropik BEG modeli hem de negatif değerli kristal alan varlığında karma spin-1 ve spin-3/2 BEG modeli telafi sıcaklık çizgileri ve düzenli ferrimanyetik faz bölgeleri ile düzensiz paramanyetik faz bölgesini birbirlerinden ayıran hem ikinci- mertebe faz geçiĢ çizgileri hemde birincimertebe faz geçiĢ çizgileri sergilerler. Modelin her iki durumunda da ikinci-mertebe faz geçiĢ sıcaklık çizgilerinin sona erdiği ve birinci-mertebe faz geçiĢ sıcaklık çizgilerinin baĢladığı özel bir kritik nokta olan üçlü kritik noktalar (o) mevcuttur. Buna ilaveten negatif değerli kristal alan varlığında karma spin-1 ve spin-3/2 BEG modelinde ise birinci-mertebe faz geçiĢ sıcaklık çizgilerinin sona erdiği kritik yalıtılmıĢ noktalar () ve birinci-mertebe faz geçiĢ sıcaklık çizgisi ile telafi sıcaklık çizgisinin birleĢtiği kritik özel nokta () mevcuttur. Son olarak uygun sistem parametreleri için karma spin-1 ve spin3/2 izotropik BEG modelinde bir tane telafi sıcaklık noktası ortaya çıkarken, negatif değerli kristal alan varlığında karma spin-1 ve spin-3/2 BEG modelinde iki adet telafi sıcaklık noktası ortaya çıkmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this thesis,the critical behavior of the mixed spin-1 and spin-3/2 Blume-EmerryGriffiths ferrimagnetic Ising model, which can be used as a model, was investigated theoretically on the Bethe lattice using the method of exact recurrence relations in the study of different properties of molecularly structured magnetic materials. The expressions for the sublattice dipole moments and quadrupole moments of the model are obtained in terms of the full recurrence relations. By using the numerical iteration method, a suitable computer programming language was able to solve these equations. In order to determine the types of phase transitions occurring in the model, the change behaviors of the sublattice dipole moments and quadrupole moments with temperature was investigated. Phase diagrams of the mixed spin-1 and spin-3/2 isotropic BEG model in the absence of a crystal field parameter and phase diagrams of the mixed spin-1 and spin-3/2 BEG model in the presence of a negative-valued crystal field parameter are obtained in detail in the (K,T) plane for coordination numbers q = 3, 4, and 6. However, mixed-spin models also exhibit a new type of critical temperature, called the compensation temperature, where the net dipole moment of the system reaches zero below the phase transition temperature. The existence of this compensation temperature provides important possibilities for the design of technological devices. The compensation temperatures occurring in the model were thoroughly investigated and shown in phase diagrams. For coordination numbers q = 3, 4, and 6, both the mixed spin-1 and spin-3/2 isotropic BEG model and the mixed spin-1 and spin-3/2 BEG model in the presence of a negative-valued crystal field exhibit compensation temperature lines and both second-order phase transition lines and first-order phase transition lines separating the ordered ferrimagnetic phase regions from the disordered paramagnetic phase region. In both cases of the model, there is a special critical point, the tri critical points (o), where the second-order phase transition temperature lines end and the firstorder phase transition temperature lines begin. In addition, in the mixed spin-1 and spin3/2 BEG model in the presence of a negative-valued crystal field, there are critical isolated points () where the first-order phase transition temperature lines end and a -order phase transition temperature line and the compensation temperature line meet. Finally, for favorable system parameters, one compensation temperature point appears in the mixed spin-1 and spin-3/2 isotropic BEG model, while two compensation temperature points appear in the mixed spin-1 and spin3/2 BEG model in the presence of a negative-valued crystal field.