Total diz protezi cerrahisi geçirmiş bireylerde quadriceps kas kuvveti ile diz eklemi propriyosepsiyon duyusunun incelenmesi
Investigation of quadriceps muscle strenght and knee joint proprioception sense in individuals with total knee replacement surgery
  1. Tez No: 859243
  2. Yazar: BÜŞRA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERTUĞRUL YAŞA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışma total diz protezi cerrahisi geçirmiş bireylerde quadriceps kas kuvveti ile diz eklemi propriyosepsiyon duyusunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya cerrahiden sonra en az 1 ay süre geçmiş, bağımsız yürüyebilen ve bilişsel fonksiyonları yeterli olan total diz protezi cerrahisi geçirmiş bireyler dahil edildi. Katılımcıların quadriceps kas kuvveti 'maksimal istemli izometrik kasılma' testiyle, eklem pozisyon hissi aktif ve pasif olarak 'yeniden konumlandırma hata testi' ile ve kuvvet hissi 'kuvvet hassasiyet testi' ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler izokinetik dinamometre (Cybex Norm®️ Humac USA) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışma ortalama yaşları 67 olan (min;maks, 48;84) olan 46 total diz protezi cerrahisi geçirmiş birey (37 kadın, 9 erkek) ile benzer yaş aralığında 46 sağlıklı birey (34 kadın, 12 erkek) ile tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to investigate quadriceps muscle strength and knee joint proprioception sensation in individuals who have undergone total knee replacement surgery. Materials and Methods: Patients who had undergone total knee replacement surgery for at least 4 month after surgery, who could walk independently and whose cognitive functions were sufficient, were included in the study. Participants quadriceps muscle strength was assessed by maximal isometric contractiontest, joint position sense was assessed by active and passive repositioning error test, and force sense was assessed by force sensitivity test. An isokinetic dynamometer (Cybex Norm®️ Humac USA) was used in all evaluations. Results: The study was completed with 46 total knee arthroplasty patients (37 females, 9 males) with a mean age of 67 (min/max) (48;84) and 46 healthy subjects (34 females, 12 males) with a similar age range. It was found that quadriceps muscle strength, joint position sense and quadriceps muscle force sense were statistically significantly decreased in individuals who had undergone total knee replacement surgery compared to healthy controls.