Obezitenin vücut farkındalığı, hareket korkusu, propriosepsiyon ve denge üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of obesity on body awareness, fear of movement, proprioception and balance
- Tez No: 859247
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı obezitenin vücut farkındalığı, hareket korkusu, propriosepsiyon ve denge üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya yaş ortalamaları 34,67±7,53 olan ve VKİ değerleri 18,5-34,9 kg/m² arasında olan 60 birey alındı. Bireyler VKİ değerlerine göre normal kilolu, fazla kilolu ve obez olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bireylere vücut farkındalıkları için Vücut Farkındalığı Anketi (VFA), Beden Farkındalık Çizelgesi (BFÇ) ve Beden İmajı Anketi (BİA) uygulandı. Kinezyofobiyi değerlendirmek için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), denge ve düşme değerlendirmesi için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDEÖ) ve Y Denge Testi (YDT), propriosepsiyonu değerlendirmek için Stabilize edici biofeedback cihazı kullanıldı. Değerlendirmeler bireylere bir kez ve aynı fizyoterapist tarafından yapıldı. Çalışma sonucunda vücut farkındalığı açısından gruplar arasında fark görülmedi (p>0.05). UDEÖ, ZKYT, TKÖ ve YDT sonuçlarında gruplar arası fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of obesity on body awareness, fear of movement, proprioception and balance. 60 individuals with a mean age of 34.67±7.53 years and with BMI values between 18,5-34,9 kg/m² were included in the study. Individuals were divided into three groups according to their BMI values: normal weight, overweight and obese. Body Awareness Questionnaire (BAQ), Body Awareness Chart (BAC) and Body Image Questionnaire (BIQ) were applied to individuals for their body awareness. Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) was used to evaluate kinesiophobia, Timed Up and Go Test (TUG), International Fall Efficacy Scale (FES-I) and Y Balance Test (YDT) were used to evaluate balance and falls, and a stabilizing biofeedback device was used to evaluate proprioception. Evaluations were made once by the same physiotherapist. As a result of the study, there was no significant difference between the groups in terms of body awareness (p>0.05). There was no significant difference between the groups in FES-I, TUG TKS and YDT results (p>0.05).