Hemodiyaliz hipotansiyonunu önlemede sodyum ve ultrafiltrasyon profili uygulamanın etkinliği
Effectiveness of sodium and ulrafiltration profile in preventing hemodialysis hypotension
  1. Tez No: 859298
  2. Yazar: BİRGÜL PALABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Hemodiyaliz, kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için hayatı sürdürebilmeleri adına kritik bir tedavi yöntemidir. Diyaliz seanslarının yaklaşık %20'sinde meydana gelen hipotansiyon; bulantı, kusma, kramp, baş dönmesi gibi semptomların yanı sıra diyalizin etkinliği, hastanın yaşam kalitesi ve mortalite ile yakından ilişkilidir. Sodyum, üre konsantrasyonundaki azalma ile oluşan osmotik basınç değişikliğini dengeleyerek hipotansiyon ve buna bağlı görülen komplikasyonların sıklığını azaltır. Ultrafiltrasyon (UF) hemodiyaliz sırasında fazla sıvının vücuttan uzaklaştırılma hızını ifade eder. Hipotansiyon ve buna bağlı komplikasyonlar yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiledikleri gibi sık hemşire müdahaleleri gerektirerek iş gücü kaybına da neden olmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı hemodiyaliz esnasında sodyum ve ultrafiltrasyon (UF) profili ayarlamalarının hipotansiyon üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma yüksek lisans tezi kapsamında randomize klinik kontrollü bir çalışma türünde olup, Ocak 2023 ve Aralık 2023 tarihleri arasında Türk Böbrek Vakfı Özel Memorial Hizmet Hastanesi ve Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi İktisadi İşletmesi Diyaliz Merkezi'nde örnekleme dahil edilme kriterlerini karşılayan 39 deney grubu ve 41 kontrol grubu olmak üzere 80 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların deney ya da kontrol grubunda yer alma durumunun belirlenmesi için basit randomizasyon örneklem tekniği kullanıldı. Araştırma verileri,“Hasta Tanılama Formu”ve“Hemodiyaliz Ünitesi Hemşire Takip Formu”ile toplandı. Kontrol grubundaki hastalara 10 seans boyunca rutin hemodiyaliz tedavisi uygulanırken, deney grubundaki hastalara 10 seans boyunca sodyum ve ultrafiltrasyon profili uygulandı. Bulgular: Hemodiyalizde sodyum ve UF profil ayarlamalarının, özellikle kuru ağırlık ve kan basıncı üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Deney grubunda kilo sonra değerlerinde, kilo önce değerlerine göre anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir( p= 0,000). Deney ve kontrol grubunda sistolik kan basıncı ölçümlerinde anlamlı düşüşler tespit edilmiştir. Deney grubunda sistolik kan basıncı önce ortalaması 134.667±16,439 iken, sistolik kan basıncı sonra ortalaması 114,795±20,109 olmuştur. Diastolik kan basıncı ölçümleri deney grubunda anlamlı şekilde düşüş göstermiştir. Diastolik kan basıncı önce ortalaması 79,282±10,221 iken, diastolik kan basıncı sonra ortalaması 73,641±12,656 bulunmuştur. İstatistiksel analizler, SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve bağımsız gruplarda Kikare, Fisher Exact testi ve t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hemodialysis is a critical treatment method for patients with chronic kidney failure in order to maintain life. Hypotension, which occurs in about 20% of dialysis sessions, is closely related to the effectiveness of dialysis, patient's quality of life and mortality, as well as symptoms such as nausea, vomiting, cramps, dizziness. Sodium reduces the frequency of hypotension and related complications by balancing the osmotic pressure change caused by a decrease in urea concentration. Ultrafiltration (UF) refers to the rate at which excess fluid is removed from the body during hemodialysis. Hypotension and related complications negatively affect the quality of life, as well as require frequent nurse interventions, resulting in a loss of labor. Objective: The aim of this study is to comprehensively examine the effects of sodium and ultrafiltration (UF) profile adjustments on hypotension during hemodialysis. December January 2023 and December 2023, This study was conducted in the Turkish Kidney Foundation Private Memorial Hizmet Hospital and Ahmet Ermiş Dialysis Center Economic Enterprise Dialysis Center with 80 patients, including 39 experimental groups and 41 control groups, who met the sampling inclusion criteria Dec. 2023. Materials and Methods: This study is a type of randomized clinically controlled study within the scope of the master's thesis. A simple randomization sampling technique was used to determine the participation status of patients in the experimental or control group. The research data were collected with the“Patient Diagnosis Form”and the“Hemodialysis Unit Nurse Follow-up Form”. Routine hemodialysis treatment was applied to patients in the control group for 10 sessions, while sodium and ultrafiltration profiles were applied to patients in the experimental group for 10 sessions. Results: It shows that sodium and UF profile adjustments in hemodialysis have significant effects, especially on dry weight and blood pressure. In the experimental group, a significant decrease was found in the values after weight, compared to the values before weight( p= 0.000). Significant decreases in systolic blood pressure measurements were found in the experimental and control groups. In the experimental group, the average systolic blood pressure was 134.667±16.439 before, while the average systolic blood pressure was 114.795±20.109 after. Diastolic blood pressure measurements showed a significant decrease in the experimental group. The mean diastolic blood pressure was 79.282±10.221 before, and the mean diastolic blood pressure was 73.641±12.656 after. Statistical analyses, descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) and Chi-square, Fisher's Exact test and t-test were used for independent groups using SPSS for Windows 22.0 program.