SWARA ve ARAS yöntemleri ile personel seçimi sorununa bütünleşik bir yaklaşım
An integrated approach to the problem of personnel selection with SWARA and ARAS methods
  1. Tez No: 859297
  2. Yazar: FERHAT HAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA CAN DURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Organizasyonun amaç ve hedeflerini etkili bir şekilde gerçekleştirmesi noktasında nitelikli işgücü-personel seçimi kurumlar için önemli konular arasındadır. Personel seçim süreci, üretkenliği artırmak için adayların bir kuruma girip çıkmasını belirleyen ayrıntılı bir örgütsel işlevdir. Hızlı teknolojik gelişmeler ve küreselleşme süreci, piyasaları kurumlardan daha nitelikli ve profesyonel insan kaynaklarına sahip olmayı talep etmeye zorlamıştır. Bu nedenle, personel seçim süreci hayati önem taşımakta olup kurum hedeflerini destekleyen en önemli çözümdür. Çok kriterli karar verme, en iyi çözümü elde etmek için birden fazla kriteri farklı yönlerden ve amaçlardan karşılayan araçları içermektedir. En iyi personeli bulmak karmaşık bir süreçtir. Ayrıca, personel seçimi probleminin yapısı hem niteliksel hem de niceliksel kriterleri içermektedir. Bu tez, çok kriterli karar verme yöntemleri ile personel seçim problemini incelemektedir. Tezin amacı, personel seçimi için bütünleşik bir metodoloji uygulamaktır. Mevcut uygulamaların dışında personel seçimi ön değerlendirme ve mülakat aşamaları için kriter ağırlıkları belirlemede SWARA yöntemi, niceliksel ve niteliksel değerlendirmelere göre personel seçimi için ARAS yöntemi kullanılarak bir firmanın iş güvenliği uzmanı seçimi simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personnel selection is an important issue for organizations due to the fact that qualified workforce is critical to organizational goals. The personnel selection process is a detailed organizational function that determines the entry and exit of candidates into an organization in order to increase productivity. Rapid technological developments and globalization have forced the markets to demand that companies have more qualified and professional human resources. Therefore, the personnel selection process is of vital importance and is the only solution that supports the organization's goals. Multi-criteria decision-making includes tools that meet multiple criteria from different directions and goals in order to get the best solution. Finding the best staff is complicated. In addition, the structure of the personnel selection problem includes both qualitative and quantitative criteria. This thesis examines the personnel selection problem with multi-criteria decision-making methods. The aim of the thesis is to apply an integrated methodology for personnel selection. Apart from the existing practices, a company's occupational safety specialist was selected by using the SWARA method for determining the criterion weights for personnel selection pre-evaluation and interview stages, and the ARAS method for personnel selection according to quantitative and qualitative evaluations.