Kamu sendikalarında üye memnuniyeti, sendikal bağlılık ve sendikal vatandaşlık üzerine bir araştırma
A research on member satisfaction, union commitment and union citizenship in public unions
  1. Tez No: 859299
  2. Yazar: ORHAN SIĞNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, kamu sendikalarının tarihsel gelişimi, önemli olayları, memur çalışanların sahip olduğu sendikal haklar, sendika faaliyetleri ve özellikle Memursen gibi kamu çalışanları için yapılan işler üzerine odaklanan bir araştırma çalışmasıdır ve bu çalışmada kamu çalışanlarına ilişkin sorunların, bu sorunlara çözüm önerilerinin ele alınması ile üye memnuniyeti de araştırılarak çalışma tamamlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kamu sendika hareketlerinin tarihsel gelişimi belirterek bu hareketin geçmişini ve önemli dönemleri vurgulanmıştır. Memur çalışanların sahip olduğu sendikal haklar ele alınmış ve bu hakların yasalarla nasıl korunduğunu açıklamıştır. Bu açıdan çalışma, memur çalışanların sendikalaşma ve toplu pazarlık yapma haklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca kanunlar kapsamında yapılabilecek sendika faaliyetlerine odaklanarak memur çalışanların bu faaliyetler çerçevesinde neler yapabileceklerini açıklanmıştır. Araştırma kapsamında 306 kamu sendikası üyesi ile anket çalışması yapılmıştır. Sendikada idari görevi olan bireylerin sendikal sadakat, sendika için çalışmaya isteklilik, sendikaya bağlılık ve sendikal vatandaşlık düzeyleri, olmayanlara göre daha yüksektir. Katılımcıların sendikal vatandaşlık düzeyleri aylık gelire göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak, sendikal sadakat, sendikal sorumluluk, sendika için çalışmaya isteklilik, sendikal inanç, sendikaya bağlılık ve sendikal memnuniyet düzeyleri aylık gelire göre farklılık göstermektedir. Genel olarak gelir düzeyi arttıkça sendikal sadakat, sendikal sorumluluk, sendika için çalışmaya isteklilik, sendikal inanç, sendikaya bağlılık ve sendikal memnuniyet düzeylerinin de arttığı görülmektedir. Bu çalışma kamu sendikaları ve kamu çalışanlarının durumu hakkında genel bir araştırma ile, kamu çalışanlarının haklarını ve sendikal faaliyetlerini anlamalarına yardımcı olabilecek önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a research study focusing on the historical development of public unions, important events, union rights of civil servants, union activities and especially the work done for public employees such as Memursen. The study was completed by researching. In the first part of the study, the historical development of public union movements is stated and the history and important periods of this movement are emphasized. The union rights that civil servants have are discussed and how these rights are protected by law is explained. In this respect, the study can help civil servants understand their rights to unionize and bargain collectively. In addition, it focuses on union activities that can be carried out within the scope of the law and explains what civil servants can do within the framework of these activities. Within the scope of the research, a survey was conducted with 306 public union members. The levels of union loyalty, willingness to work for the union, union commitment and union citizenship of individuals who have administrative duties in the union are higher than those who do not. Participants' union citizenship levels do not show a significant difference according to monthly income. However, union loyalty, union responsibility, willingness to work for the union, union belief, union commitment and union satisfaction levels vary according to monthly income. In general, it is seen that as the income level increases, union loyalty, union responsibility, willingness to work for the union, union belief, union commitment and union satisfaction levels also increase. This study provides a general research on the situation of public unions and public employees and important information that can help public employees understand their rights and union activities.