Evli ve çocuklu bireylerin evlilik uyumları ve problem çözme becerilerinin çocuk yetiştirme tutumları ile ilişkisi
The relationship between marital harmony and problem-solving skills of married individuals with children and their child-rearing attitudes
  1. Tez No: 859311
  2. Yazar: MERVE AKDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHAN TANRIKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı evli ve çocuklu bireylerin evlilik uyumları ve problem çözme becerilerinin çocuk yetiştirme tutumları ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırma nicel (kesitsel) ve ilişkisel bir tarama araştırmasıdır. Araştırmaya 20-70 yaş aralığında 403 evli ve çocuklu birey katılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Uyum Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma online bir şekilde yürütülmüştür. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 programında yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 alınmıştır. İki grup arasındaki farkların analizinde“Bağımsız Örneklem t-Testi”, 3 veya daha fazla grup arasındaki farklar için“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler“Pearson Korelasyon Katsayısı”ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; evli ve çocuklu çiftlerin evlilik uyumları ile çocuk yetiştirme tutumları ve problem çözme becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evli bireylerin evlilik uyumları arttıkça problem çözme becerilerinin arttığı; çocuk yetiştirme tutumlarından demokratik tutum & eşitlik tanıma tutumunun arttığı ve ev kadınlığını reddetme ve karı koca geçimsizliği tutumlarının ise azaldığı tespit edilmiştir. Çocuk yetiştirme tutumu ve problem çözme becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evli bireylerin problem çözme beceri düzeyleri arttıkça aşırı annelik, ev kadınlığını reddetme, karı koca geçimsizliği ve baskı & disiplin düzeyleri azalmakta; demokratik tutum & eşitlik tanıma düzeyleri ise artmakta olduğu saptanmıştır. Evli ve çocuklu bireylerin evlilik uyumları ve problem çözme becerilerinin çocuk yetiştirme tutumları ile ilişkisinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, evlilik yaşı, evlilik süresi, çocuk sayısı, çalışma durumu ve evlenme şekli gibi sosyodemografik özelliklere göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between marital harmony and problem-solving skills of married individuals with children and their child-rearing attitudes. The research is a quantitative (cross-sectional) and relational survey study. A total of 403 married individuals with children aged between 20-70 participated in the study. Data collection tools included a“Personal Information Form”,“Marital Harmony Scale”,“Problem-Solving Inventory”, and“Family Life and Child-Rearing Attitude Scale”. There search was conducted online. Statistical analyses were carried out using IBM SPSS Statistics 22.0 software. The significance level was set at 0.05. The“Independent Samples t-Test”was used to analyze differences between two groups, and“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”was used for three or more groups. Relationships between variables were examined using the“Pearson Correlation Coefficient”. According to the findings, a significant relationship was found between the marital harmony of married couples with children and their child-rearing attitudes and problem-solving skills. As the marital harmony of married individuals increases, their problem solving skills increase; It has been determined that, among the child-rearing attitudes, the democratic attitude & the attitude of recognizing equality have increased, and the attitudes of rejecting housewifery and husband-wife discord have decreased. A significant relationship was also found between child-rearing attitudes and problem-solving skills. As the problem-solving skill levels of married individuals increase, excessive motherhood, rejection of housewifery, husband-wife discord and pressure & discipline levels decrease; It has been determined that democratic attitude & equality recognition levels are increasing. It was determined that the relationship between marital harmony and problem-solving skills of married individuals with children and their child-rearing attitudes varied according to sociodemographic characteristics such as gender, age, educational level, age at marriage, duration of marriage, number of children, employment status, and manner of marriage.