Sağlık çalışanlarının zorunlu örgütsel vatandaşlık davranışı ve çalışma yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of compulsory organizational citizenship behavior and working life quality of health workers
  1. Tez No: 859334
  2. Yazar: MERVE YORUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ÇİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması, sağlık çalışanlarının zorunlu örgütsel vatandaşlık davranışı (ZÖVD) ve çalışma yaşam kalitesinin (ÇYK) incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Antalya'da bir devlet hastanesinde 312 sağlık çalışanı ile yüz yüze anket yoluyla yürütülen çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Zorunlu Vatandaşlık Ölçeği (ZVÖ)”ve“Sağlık Personeli Çalışma Yaşam Kalitesi Ölçeği (SPÇYKÖ)”ile elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (IBM Statistics 27) adlı program kullanılarak yapılmıştır. Bulguların yorumlanmasında frekans tabloları oluturulmuş, Independent Sample-t test, ANOVA, Tukey, MannWhitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman korelasyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; 50 yaş altındakilerin, kurumda 5 yıldan az süredir çalışanların, orta ve kötü olarak tanımlanan gelir düzeyine sahip olanların, aldığı ücreti yetersiz görenlerin, mesleğini severek yapmayan ve devam etmeyi düşünmeyenlerin, kendini çalıştığı kuruma ait hissetmeyenlerin ZVÖ toplam puanları yüksek bulunmuştur. İdari birimlerde çalışanların, mesleki deneyimi 15 yıldan fazla olanların, sadece gündüz çalışanların, yönetici konumunda çalışanların, gelir durumunu orta ve iyi tanımlayanların, aldığı ücreti yeterli görenlerin, mesleğini severek yapanların ve mesleğe devam etmeyi düşünenlerin, kendini çalıştığı kuruma ait hissedenlerin hizmet içi eğitimlerin faydalı olduğunu düşünenlerin ve kendini bir üst ünvanda görenlerin SPÇYKÖ puanları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to examine the mandatory organizational citizenship behavior (OCB) and quality of working life (QWL) of healthcare professionals. The study, conducted through a face-to-face survey with 312 healthcare professionals in a public hospital in Antalya, is descriptive and crosssectional. The data were obtained with the“Introductory Information Form”,“Compulsory Citizenship Scale (ZVÖ)”and“Health Personnel Quality of Working Life Scale (SPÇYKÖ)”. Statistical analysis of the data was done using the program SPSS (IBM Statistics 27). According to the results of the study; The total ZVÖ scores of those under 50 years of age, those who have been working in the institution for less than 5 years, those whose income level is defined as medium or poor, those who consider the salary they receive as inadequate, those who do not enjoy their job and do not plan to continue it, and those who do not feel that they belong to the institution they work for, were found to be high. In-service training is beneficial for those who work in administrative units, those who have more than 15 years of professional experience, those who work only during the day, those who work in managerial positions, those who define their income status as medium or good, those who consider the salary they receive sufficient, those who love their profession and plan to continue their profession, and those who feel that they belong to the institution they work for. SPÇYKÖ scores of those who think and see themselves in a higher position were found to be higher.