II. Abdülhamid devrinde çocuk sağlığı
Child health in the era of Abdulhamid II
  1. Tez No: 859374
  2. Yazar: GÜLBEYAZ KÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ERSOY HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Tarih, Medical History and Ethics, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Bu çalışmanın temel amacı II. Abdülhamid devrinde çocuk sağlığı hususunda devlet ve toplum bazında ne aşamada olunduğunun tespiti, analizi ve değerlendirilmesidir. Çalışma, II. Abdülhamid'in hükümdar olduğu 1876-1909 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin çocuk sağlığında kurumsallaşma çabaları, çocukların mustarip olduğu hastalıklar, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri ve son olarak anne karnından ergenliğe gelinceye değin çocuk sağlığında öne çıkan meseleler üzerine bina edilmiştir. Osmanlı arşiv belgeleri, dönemin genel tıp kitapları, çocuk sağlığı kitapları, tıp yıllıkları, pediatri dergileri, istatistik cetvelleri ve kadın dergileri birincil kaynak olarak kullanılmış ve çocuk sağlığına bakış perspektifleri zenginleştirilmiştir. Aynı zamanda çalışma tıp, tıp tarihi, sağlık tarihi, genel tarih, bilim tarihi gibi pek çok alandan ikincil kaynaklarla desteklenmiştir. Çalışma boyunca“II. Abdülhamid devrinde çocuk sağlığı hangi aşamadadır?”sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine, analyze, and evaluate the state of child health in the Ottoman Empire during the era of Sultan Abdulhamid The Second at both the governmental and societal levels. The study is based on efforts to institutionalize child health, diseases affecting children, preventive healthcare services, and prominent issues in child health from prenatal to adolescence, spanning the period of Abdulhamid The Second's rule from 1876 to 1909. Primary sources such as Ottoman archival documents, contemporary medical textbooks, child health books, medical journals focused on pediatrics, statistical tables, and women's magazines enrich the perspectives on child health. Additionally, the study is supported by secondary sources from various fields, including medicine, medical history, history of health, general history, and history of science. Throughout the study, the question“What is the state of child health during the reign of Abdulhamid II?”is attempted to be answered.