Avrupa örneğinden hareketle iyi idare
Good administration with reference to European example
- Tez No: 859400
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
İyi idare, idare gücünün geleneksel yapı ve işleyişini dönüştürecek ve bireyi bu güç karşısında himaye edecek yeni bir kavram olarak dolaşıma girmiş ve ortak bir Avrupa idare hukuku alanına ulaşmayı sağlayacak bir üst kavram olarak kullanılmaya başlanmıştır. İyi idare, 21. yy'de Avrupalı devletlerin, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin birbirleri ile etkileşim ve iş birliğinin anahtar kavramı olarak ifade edilebilir. Hatta modern devletin hukuk devleti, demokrasi ve insan haklarından oluşan üç köşe taşına iyi idarenin dördüncü bir köşe taşı olarak eklemlendiğini söylemek mümkündür. Türkiye'nin idare hukuku alanında yıllara yaygın reform çabaları AB aday ülkesi olarak kabul edilmesinin ardından yeni bir ivme kazanmıştır. Avrupa idari alanı ile sağlanması beklenen entegrasyon buna uygun idari kapasite ve standardı sağlayacak hukuki çerçeveyi de gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de de Avrupa idare hukukuna hâkim temel ilkeleri ortaya koyan ve bunları hayata geçirecek usul ve mekanizmaları temin eden iyi idare anlayışı idare hukukuna hâkim kılınmaya çalışılacaktır. Ancak iyi idare yasası yahut idari usul yasası gibi genel içerikli bir hukuki düzenleme bugüne dek hayat bulamamıştır. İyi idareye hizmet eden diğer hukuki düzenlemelerin her birinin amaçlanana uygun biçimde etkinlik kazandığını söylemek de güçtür. Gerek düzenleniş biçiminin yarattığı kısıtlar gerekse de uygulayıcılardan kaynaklanan eksiklik ve sorunlar, iyi idarenin gereklerinin idare hukukuna ne derece hâkim kılındığını sorgulanır kılmaktadır. Anahtar Kelimeler : İyi idare, iyi yönetişim, idari usul hukuku, AB idare hukuku, Türk idare hukuku
Özet (Çeviri)
Good administration has been circulated as a new concept that will transform the traditional structure and functioning of the administrative power and protect the individual against this power and has begun to be used as a superior concept that will enable to reach a common European administrative law area. Good administration can be expressed as a key concept of interaction and cooperation between European states, the Council of Europe and the European Union in the 21st century. In fact, it is possible to say that good administration is articulated as a fourth cornerstone to the three cornerstones of the modern state consisting of the rule of law, democracy and human rights. Years of reform efforts of Turkey in the field of administrative law has gained a new momentum after its acceptance as an EU candidate country. The expected integration with the European administrative area also necessitates the legal framework that will provide the appropriate administrative capacity and standard. In this context, the understanding of good administration which sets out the basic principles of European administrative law and provides the procedures and mechanisms to implement them will be tried to be dominated by administrative law in Turkey as well. However, a general legal regulation such as the good administration law or the administrative procedure law has not been implemented so far. It is also difficult to say that each of the other legal regulations that serve good administration has gained effectiveness in accordance with its intended purpose. Both the constraints created by the form of regulation and the deficiencies and problems arising from the practitioners make it questionable to what extent the requirements of good administration are dominated by administrative law. Key Words : Good administration, good governance, administrative procedure law, EU Administrative Law, Turkish Administrative Law