Abant İzzet baysal FTR Eğitim ve Araştırmahastanesinde hemiparetik inme hastalarınauygulanan rehabilitasyon yöntemlerininkarşılaştırılması
Comparison of rehabilitation methods applied tohemiparetic stroke patients at abant İzzet BaysalFTr training and Research Hospital
- Tez No: 859399
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma hemiparetik inmeli hastalarda robot destekli tedavi sisteminin geleneksel tedavi yöntemlerine kıyasla yürüyüş, postür, denge ve motor fonksiyonlar üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 45-70 yaş arası hemiparetik inme tanısı almış 38 hasta alındı. Hastalarda geleneksel rehabilitasyon ve robotik rehabilitasyon grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Her grupta 19 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya katılan hastaların demografik bilgileri, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, baskın taraf ve tanı yılı kaydedildi. Tüm hastaların tedavi öncesi ve sonrası yürüyüş, postür, denge ve motor parametreleri arasında karşılaştırmalar yapıldı. Yürüş değerlendirmeleri 10 metre yürüme testi ile, postür değerlendirmeleri inme hastalarında postüral değerlendirme ölçeği ile, denge değerlendirmesi için tinetti denge ve yürüyüş ölçeği ile, motor fonksiyonlar Brunstrom motor evreleme ölçeği ile değerlendirildi. Geleneksel tedavi haftada 5 gün, 4 hafta boyunca uygulanan güçlendirme, denge, eklem hareket açıklığı egzersizleri içerdi. Robotik rehabilitasyon grubunda geleneksel tedaviyle birlikte haftada 2 gün 20 dakika olacak şekilde gerçekleşti. Tedavi bitiminde de değerlendirmeler yapılıp veriler kaydedildi. Gruplar karşılaştırıldığında; robotik rehabilitasyon grubunda yürüme hızı (m/sn) tedavi sonrası ile daha artış olduğu (p=012), dengede tedavi sonrası daha fazla iyileşme olduğu (p=0,004), postürde tedavi sonrası daha fazla iyileşme olduğu görülmüştür (p=0,001). Robotik rehabilitasyon grubunda motor iyileşmede tedavi sonrasında iyileşme görüldü. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda robotik rehabilitasyonun yürüme hızı, denge ve postür üzerinde olumlu sonuçlar oluşturduğu bulunmuş olup inme sonrası rehabilitasyon programına eklenmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of a robot-assisted treatment system on walking, posture, balance, and motor functions in individuals with hemiparetic stroke, comparing it to traditional treatment methods. A total of 38 patients diagnosed with hemiparetic stroke, aged between 45 and 70, participated in the study. The patients were divided into two groups: traditional rehabilitation and robotic rehabilitation. Nineteen patients were included in each group. Demographic information, height, weight, dominant side, and year of diagnosis were recorded for all participants. Comparisons were made between pre- and post-treatment walking, posture, balance, and motor parameters for all patients. Walking assessments were conducted using the 10-meter walk test, posture evaluations utilized the Postural Assessment Scale for Stroke Patients, balance was assessed using the Tinetti Balance and Gait Scale, and motor functions were evaluated using the Brunstrom Motor Staging Scale. Traditional treatment involved strength, balance, and joint range of motion exercises applied five days a week for four weeks. Robotic rehabilitation was performed twice a week for 20 minutes in addition to traditional treatment. Assessments and data recording were conducted at the end of the treatment. When comparing the two groups, it was observed that in the robotic rehabilitation group, there was a significant increase in walking speed (m/s) post-treatment (p=0.012), greater improvement in balance post-treatment (p=0.004), and more significant improvement in posture post-treatment (p=0.001). Motor improvement was also observed in the robotic rehabilitation group post-treatment. Based on the results obtained, it was concluded that robotic rehabilitation had positive effects on walking speed, balance, and posture, suggesting its beneficial addition to post-stroke rehabilitation programs.