Türkiye'de devlet hastanelerinde ve devlet hastaneleri arasında hasta kayıtlarının elektronik paylaşımlı kullanım modeli
A Model approach to sharing electronic medical records between and within the state hospitals in Turkey
- Tez No: 85941
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
TÜRKİYE'DE DEVLET HASTAHANELERINDE VE DEVLET HASTAHANELERİ ARASINDA HASTA KAYITLARININ ELEKTRONİK PAYLAŞIMLI KULLANIM MODELİ (Doktora Tezi) Serdar MÜLDÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Hastahane yönetimlerinde yaşanan sıkıntıların, gelişen teknolojinin sunduğu modern yönetim araçları kullanılarak sistematik bir uygulama ile çözümlenmesi her zaman araştırma konusu olmuştur. Türkiye'de, hastahane bilgi sistemi kapsamında kullanılan yazılımların tamamına yakın bölümü, sadece hastahanenin kendi bünyesindeki aktiviteleri kayıt altına alıp, idari ve malzeme takip işlemlerini yapmaktadır. Türkiye'deki devlet hastahanelerinde, tıbbi bilgi girişinin çok az yapıldığı ve çoğu bilginin halen kağıt üzerinde kayıt altma alınıp arşivlendiği bir gerçektir. Bu tez çalışmasında, öncelikle hastalara en iyi teşhis-tedavi hizmetini, kısa sürede ve doğru olarak verebilecek; kolay kullanımlı, esnek yapılı, maliyet etkin bir Hastahane Bilgi Sistemi modelinin tanıtımı yapılmaktadır. TCP/IP network üzerine kurulan model sistem ile hastahane içi ve farklı bölgelerdeki hastahaneler arası bilgi paylaşımının gerçekleştirildiği gösterilmektedir. Modelin geliştirilmesi sırasında dikkate alman ihtiyaçlar ve pilot uygulama sonucunda hastahane yönetimine sağladığı katma değerler belirtilmektedir. Bu bağlamda, Türkiye'nin herhangi bir yerindeki hasta, sahip olduğu Sağlık Kayıt Numarası (SKN) ile en yakın devlet hastahanesine müracaat ettiğinde,11 geçmişindeki tüm kayıtlar müracaat ettiği hastahane tarafından erişilebilecek ve hastanın o andaki tedavisine ilişkin kararların verilmesinde bu bilgilerinden de istifade edilebilecektir. Bilim Kodu : 626.06.01 Anahtar Kelimeler : Hastane Bilgi Sistemi, Sağlık Kayıt Numarası, Hasta Kayıtlarının Paylaşımı Sayfa Adedi : 68 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
Ill A Model Approach to Sharing Electronic Medical Records Between and Within the State Hospitals in Turkey (Ph.D. Thesis) Serdar MÜLDÜR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT Almost all the Hospital Information System software packages in Turkey keep track of local transactions in administrative activities and material flow. In state hospitals in Turkey, very little medical information is processed and most of the records are still kept manually and archived on papers. In this study, a cost-effective, flexible and easy-to-use Hospital Information System model is proposed in order to give better diagnostic and treatment services. It is also demonstrated that this model makes it possible to exchange information between and within the hospitals over Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) network. According to the model proposed in this study, only a single Healthcare Record Number is required for a patient to access all her/his medical records stored in different locations from any state hospital in Turkey. Science cod : 626.06.01 Key Words : Hospital Information System, Healthcare Record Number, Sharing Electronic Medical Records Page Number : 68 Advisor : Prof.Dr. İnan GÜLER HSI8IM SEm&W»**-*