Türkiye'de yapılması planlanan nükleer reaktör için teklif edilen tiplerin (Pwr ve Phwr) güvenilirlik analizlerinin saphire bilgisayar kodu ile incelenmesi
Investigation of probabilistic safety analysis of reactor types (Phwr and Pwr) offered for Turkey's probable nuclear reactor by using saphire computer code
- Tez No: 85940
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
TÜRKİYE'DE YAPILMASI PLANLANAN NÜKLEER REAKTÖR İÇİN TEKLİF EDİLEN TİPLERİN ( PHWR VE PWR ) GÜVENİLİRLİK ANALİZLERİNİN SAPHIRE BİLGİSAYAR KODU İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Kemal KOÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1999 ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de kurulacak olan nükleer reaktör için açılan ihaleye teklif veren firmalann tekliflerinde yer alan Basınçlı Ağır Sulu Reaktör(PHWR) tipi ile Basınçlı Hafif Sulu Reaktör (PWR) tiplerinin sırasıyla Acil Hal Su Tedarik Sistemi(Emergency Water Supply System-EWS) ve Yardımcı Beslemesuyu Sisteminin (Auxiliary Feedwater System-AFWS) SAPHIRE Bilgisayar kodunun kullanılması suretiyle İhtimalli Risk Analizi (PRA) ve İhtimalli Güvenilirlik Analizleri (PSA) yapıldı. Hata ağaçları iki olası hata durumu için hazırlandı. Birinci durum sistemin çalışması esnasında hata yapması, ikincisi ise sistemin gerekli olduğunda başlangıçta çalışmaması durumudur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hayati öneme sahip bu sistemlerin güvenilirlik değerleri sırasıyla 7.581x1 0“2 ve 4.589x1 0”2 olarak bulundu. PHWR için sistemde en kritik komponent hataları orifis, boru delinmesi ve kontrol vanası tıkanması, PWR için ise pompaların mekanik ve motor arızaları olarak belirlendi. Buna göre belirlenen güvenilirlik değerlerinin arttırılabilmesi için kritik olarak belirlenen komponentlerin güvenilirliğin artırılması açısından tasarım değişikliğine gidilmesi ve bu sistem komponentlerinin test edilme zaman aralıklarının gerektiği şekilde yeniden belirlenmesi gerektiği tespit edildi. Bilim Kodu :404.04.01 Anahtar Kelimeler :PWR, PHWR, EWS, AFWS, PSA, PRA, SAPHIRE Sayfa Adedi : 199 Tez Yöneticisi : Prof Dr.Güneş TANIR
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PROBABILISTIC SAFETY ANALYSIS OF REACTOR TYPES ( PHWR AND PWR ) OFFERED FOR TURKEY'S PROBABLE NUCLEAR REACTOR BY USING SAPHIRE COMPUTER CODE (Ph.D. Thesis) Kemal KOÇ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1999 ABSTRACT In this study, probabilistic risk assesment (PRA) and probabilistic safety analysis (PSA) is done by using SAPHIRE computer code for pressurized heavy water reactor's (PHWR) emergency water supply system (EWS) and pressurized water reactor's(PWR) auxiliary feedwater system (AWFS), which is offered for Turkey's probable nuclear reactor. Fault trees were prepared for two failure modes. The first mode is“ system failure while running”and the second is“system failure to deliver water to steam generator on demand. As a result of calculations probabilty of failures for nuclear reactor types is found is in order 7.581x10”2 and 4.589x1 0"2. Finally, in order to increase releability values of defined systems, it may be required to make some design modifications on some components or it may be required to decrease the test interval of some critical components. Science code Key words Page number Advisor 404.04.01 PWR, PHWR, EWS, AFWS, PRA, PSA, SAPHIRE 199 Prof Dr. Güneş TANIR