The use of waste from marble workshops as an alternative to fine and coarse aggregates for the production of concrete
Mermer atölyelerinden kaynaklanan atıkların beton üretiminde ince ve kaba agregalara alternatif olarak kullanılması
- Tez No: 859422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mermer endüstrisi çevreyi olumsuz yönde etkileyen önemli atıklar üretmektedir. Maalesef çeşitli uygulamalarda sadece küçük bir kısmı kullanılmaktadır. Çoğunlukla gelişigüzel atılan bu büyük miktarlardaki atık, toprağın gözenekliliğini ve geçirgenliğini engelleyerek su emiliminin azalmasına neden olabilir. Bu, toprak kaynaklı hastalıklara, özellikle yakındaki sakinler arasında solunum sorunlarına katkıda bulunabilir ve aynı zamanda yeraltı suyunu da kirletebilir. Üstelik manzara üzerindeki görsel etkinin inkar edilemez derecede zararlı olduğu. Bu çalışma, mermer atölyelerinden çıkan atıkların, düzenli beton üretimi için değişen oranlarda geleneksel Libya agregalarına (sürme ve patlatma) alternatif olarak kullanılma potansiyelini araştırdı. Araştırmada mermer atıklarından elde edilen hem kaba hem de ince agregalar araştırıldı. Standart beton karışımına yerel kumun yanı sıra çeşitli oranlarda (%10, %30 ve %50) ince agrega dahil edildi. Bu agregaların uygunluğu, yalnızca agregaları değil aynı zamanda ortaya çıkan betonun işlenebilirliğini ve basınç dayanımını da kapsayan kapsamlı mekanik ve fiziksel testler yoluyla değerlendirildi. Bulgular, mermer atıklarının normal betonda hem kaba hem de ince agrega olarak kullanılmasını teşvik ediyor. Elde edilen agregaların mekanik özelliklerinin ilgili tüm spesifikasyonları karşıladığı dikkat çekicidir. Patlatma agregalarının yanı sıra %50 iri mermer agregası içeren beton, yerel agregalarla hazırlanan referans karışıma göre daha yüksek bir basınç dayanımı sergiledi. Benzer şekilde, %30 ince mermer agregası içeren beton, yerel kum kullanılan standart formülasyonla karşılaştırıldığında daha yüksek basınç dayanımı sergiledi. Bu umut verici sonuçlara dayanarak, bu araştırma tarafından belirlenen sınırlar dahilinde, mermer atölyesi atıklarının geleneksel agregalara alternatif olarak kullanılmasının daha fazla araştırılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The marble industry generates significant waste that negatively impacts the environment. Unfortunately, only a small portion is utilized in various applications. These vast quantities of waste, often dumped indiscriminately, can hinder soil porosity and permeability, leading to reduced water absorption. This can contribute to soil-borne diseases, particularly respiratory issues amongst nearby residents, while also polluting groundwater. Moreover, the visual impact on the landscape is undeniably detrimental. This study investigated the potential of utilizing waste from marble workshops as an alternative to traditional Libyan aggregates (ploughing and blasting) in varying proportions for regular concrete production. The research explored both coarse and fine aggregates derived from marble waste. Fine aggregate was incorporated at various ratios (10%, 30%, and 50%) into the standard concrete mix alongside local sand. The suitability of these aggregates was evaluated through comprehensive mechanical and physical testing, encompassing not only the aggregates themselves but also the resulting concrete's workability and compressive strength. The findings encourage the use of marble waste as both coarse and fine aggregate in regular concrete. Notably, the mechanical properties of the obtained aggregates met all relevant specifications. The concrete containing 50% coarse marble aggregate alongside blastingaggregates exhibited a higher compressive strength than the reference mix crafted with local aggregates. Similarly, the concrete incorporating 30% fine marble aggregate displayed greater compressive strength compared to the standard formulation using local sand. Based on these promising results, we recommend further exploration of utilizing marble workshop waste as an alternative to traditional aggregates within the boundaries established by this research.