Infertil kadınların algıladıkları sosyal destek ile damgalanma düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between social support perceived by infertile women and their levels of stigma
- Tez No: 859423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma infertil kadınların algıladıkları sosyal destek ile damgalanma düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapıldı. Yöntem: Çalışma, Mart-Eylül 2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde yapıldı. Araştırma evrenini 322 infertil kadın oluşturdu. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve İnfertilite Damgalanma Ölçeği kullanıldı. Ölçekler yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnow testi, Bağımsız Gruplar arası t testi, Varyans Analizi, Pearson korelasyon analizi, ve adımsal regresyon testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmada kadınların çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği puan ortalaması 67,90±15,36, infertilite damgalanma ölçeği puan ortalaması ise 50,62±19,91 olarak bulundu. Çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ile infertilite damgalanma ölçeği arasında düşük düzeyde negatif yönlü anlamlı ilişki bulundu. Sonuç: Yapılan bu çalışmada infertilite tanısı almış kadınların, algıladıkları sosyal desteğin yüksek olduğu ve infertiliteye bağlı damgalanmayı orta düzeyde yaşadıkları saptandı. Kadınların en çok toplumsal damgalanma yaşadığı bulundu. Bu nedenle infertilitede damgalanma konusunda toplum eğitimlerle bilgilendirilmeli ve farkındalığın arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the relationship between social support perceived by infertile women and their levels of stigma. Method: Study was conducted at Akdeniz University Hospital in Vitro Fertilization Center between March and September 2023. The research population consisted of 322 infertile women. Personal Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Infertility Stigma Scale were used as data collection tools. The scales were applied by face-to-face interview method. The data obtained as a result of the research were analyzed by Kolmogorov-Smirnow test, Independent Group t test, Analysis of Variance, Pearson correlation analysis and stepwise regression test was used. Results: In the study, the women's multidimensional perceived social support scale mean score was 67.90±15.36, and the infertility stigma scale mean score was 50.62±19.91. A low-level, negatively significant correlation was found between the multidimensional perceived social support scale and the infertility stigma scale. Conclusion: In this study, it was determined that women diagnosed with infertility had high perceived social support and experienced infertility-related stigma at a moderate level. It was found that women experience the most social stigma. For this reason, the public should be informed through training about the stigma of infertility and it may be recommended to raise awareness.