Hava araçlarındaki kazalara hata ağacı analizi yöntemi uygulanarak kaza nedenlerinin belirlenmesi
The Determination of reasons in aircraft accidents by applying the fault tree analysis method
  1. Tez No: 85944
  2. Yazar: MEVCİ ÖZSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
HAVA ARAÇLARINDAKİ KAZALARA HATA AĞACI ANALİZİ YÖNTEMİ UYGULANARAK KAZA NEDENLERİNİN BELİRLENMESİ (Doktora Tezi) Mevci ÖZSU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 1999 ÖZET Havacılık temel olarak teknolojik bir faaliyet alanıdır. Hava aracı ve uçucuların emniyetli bir şekilde görev yapmaları ileri teknolojinin hassas kullanılmasıyla mümkün olabilmektedir. Hava aracı uçuş emniyeti insan hayatı için önemli bir konudur. Bu çalışmada, insan hatası değerlendirme teknikleri incelenerek, hava araçlarında meydana gelen kazalardaki insan faktörleri için uygun görülen hata ağacı analizi yöntemi uygulanmıştır. Hata ağacı analizi, spesifik bir istenmeyen olayın nedenlerini veren açıklamalarla fonksiyonel gelişimini gösteren bir çalışma olarak da tanımlanabilir. Yöntemle kaza, kazayı oluşturan ekipman kusurlarına ve insan hatalarına göre;“insan Faktörleri”,“Malzeme Faktörleri”,“Görevin Zorluğu ve Riskleri”ile“Ortamın Riskleri”parçalarına ayrılarak incelenmiştir. Hava aracı kazalarında bütün kademelerde insanın yetenekleri, tahditleri ve karakteristikleri“Hata Ağacı Analizi Yöntemi”ile analiz edilmiştir. Hata ağacı yöntemi grafiksel bir model olup, incelenen kazaya neden olabilecek ekipman ile insan hata ve kusurlarının kombinasyonlarını gösterir. Çalışmada 1990-1997 yılları arasında Dünya'da meydana gelen hava aracı kaza istatistikleri verilerek, elde edilen bulgular hata ağacı oluşturulmasında kullanılmıştır. Hava aracı kazalarının önlenmesinde en önemli etken eğitimdir. Bu durumdan hareketle ülkemizde bulunan hava aracı kullanıcıları için oluşturulmuş Hava ve Uzay Hekimliği Merkezi hakkında geniş bilgiler verilerek eğitimin ve deneyimin önemi vurgulanmıştır. Kazaların önlenmesi konusunda ise ülkemizde bulunan hava aracı kullanıcıları arasında anketler uygulanarak görüş ve istekleri doğrultusunda öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.05.01. Hata Ağacı Analizi, Hava Aracı, insan Hatası. 190 Yrd.Doç.Dr. Adnan SÖZEN.
Özet (Çeviri)
11 THE DETERMINATION OF REASONS IN AIRCRAFT ACCIDENTS BY APPLYING THE FAULT TREE ANALYSIS METHOD (Ph. D.Thesis) Mevci ÖZSU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MARCH 1999 ABSTRACT The Aviation and Space Technology has been developping very fast in the world nowadays. The use of aircraft in a safety way is highly dependent on the factors related with its designers, maintenants, pilots and his crew. The demands from pilots and his crew are to achieve a safety flight. Aircraft Flight Safety is very vital and important subject. The reasons of aviation accidents were analyzed in terms of human and, material factors, the hardships and risks of the mission and the risks of environment. In the study; the characteristics of human element, his capabilities and limitations at all levels in aircraft accidents were analyzed by means of Fault Tree Analysis Method. The human factors in Aviation Accidents have been identified and the results and advices were suggested in order to prevent from the hazards. It was understood that the Human Factors were the most dominant and important one. The data obtained from the accidents happened in 1990-1997 period was used in establishing of the Fault Tree. The thesis describes the interface between human factors and system safety concepts. In preventing from the aircraft accidents in terms of Human Factors it is understood that the most important factor is training. From this point of view much information were given about training done in the Turkish Aerospace Medical Center established in 1986 in Eskişehir and the importance of training were emphasized by applying polls among the aircrew their suggestions were given on the directions of their demands and points of views. The thesis describes the interface between human factors and system safety concepts. Science Code Key words Page Number Advisor 625.05.01. Fault Tree Analysis, Air Vehicle, Human Error. 190 Assist. Prof. Dr. Adnan SÖZEN.