İzmir ili, Torbalı ilçesinde organik üretilen Montepulciano ve Sangiovese (Vitis vinifera L.) üzüm çeşitlerinde farklı ürün yüklerinin asma gelişimine, üzüm verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of different crop loads on vine growth, grape yield and quality parameters of organically grown Montepulciano and Sangiovese (Vitis vinifera L.) grape varieties in Torbalı, İzmir province
- Tez No: 859440
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yaygın şekilde İtalya'da yetiştirilen Montepulciano ve Sangiovese üzüm çeşitleri şarap üretiminde kullanılan ülkemiz koşullarında ve farklı ürün yüklerinin etkisi altında kalite ve verim özelliklerinin farklı ürün yükü uygulamalarının etkileri de ortaya konarak (Montepulciano üzüm çeşidinde 10 salkım/asma ve 16 salkım/asma, Sangiovese üzüm çeşidinde 16 salkım/asma ve 24 salkım/asma) araştırılmıştır. Çalışma İzmir İli Torbalı İlçesinde 2022 yılında, 16 yaşlı 110 R Amerikan asma anacı üzerine aşılı bağda gerçekleştirilmiştir. Sangiovese üzüm çeşidi için yapılan analizler sonucunda suda çözünebilir kuru madde oranında en etkili sonuç 16 salkım/asma uygulamasında 23,2% olarak elde edilmiştir. 24 salkım/asma uygulamasında elde edilen sonuç 21,5% olmuştur. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde, kaliteli şarap için yapılacak üzüm yetiştiriciliğinde 16 salkım/asma uygulaması tavsiye edilebilir olarak bulunmuştur. 16 salkım/asma da elde edilen TA değeri 5,2, 24 salkım/asma uygulamasında 5,2 olmuştur. pH değerleri değerlendirildiğinde, 16 salkım/asma uygulamasında 3,9, 24 salkım/asma uygulamasında 3,8 sonuçlarına ulaşılmıştır. Montepulciano üzüm çeşidi için yapılan analizler sonucunda suda çözünebilir kuru madde oranında en etkili sonuç 10 salkım/asma uygulamasında 22,9% olarak elde edilmiştir. 16 salkım/asma uygulamasında elde edilen sonuç 21,6% olmuştur.
Özet (Çeviri)
Montepulciano and Sangiovese grape varieties, which are widely grown in Italy, are used in wine production under the conditions of our country and under the influence of different product loads, by revealing the effects of different product load applications on quality and yield characteristics (10 bunches/vine and 16 bunches/vine in Montepulciano grape variety, Sangiovese grapes). The study was carried out in Torbalı District of Izmir Province in 2022, grafted on 16-year-old 110 R rootstock. As a result of the analysis conducted for the Sangiovese grape variety, the most effective result in the water-soluble dry matter ratio was obtained as 23.2% in 16 bunches/vine applications. The result obtained in 24 clusters/vine applications was 21.5%. When these results were evaluated, 16 clusters/vine application was found to be recommended for grape cultivation for quality wine. The TA value obtained in 16 bunches/vine was 5.2, and in 24 bunches/vine application it was 5.2. When the pH values were evaluated, the results were 3.9 in 16 bunches/vine applications and 3.8 in 24 bunches/vine applications. As a result of the analysis conducted for the Montepulciano grape variety, the most effective result in the water-soluble dry matter ratio was obtained as 22.9% in 10 bunches/vine application. The result obtained in 16 clusters/vine applications was 21.6%.