Çevik proje yönetimi, iş talepleri, iş kaynakları, psikolojik sermaye ve işe tutkunluk ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the relationships between agile project management, job demands, job resources, psychological capital and work engagement
  1. Tez No: 859457
  2. Yazar: EFE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma bilişim çalışanlarının çevik proje yönetimi, iş talepleri, iş kaynakları, psikolojik sermaye ve işe tutkunluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Türkiye'de yaşayan 413 bilişim çalışanından oluşmaktadır. İlişkisel tarama modeli ile yürütülen çalışmada veri toplama aracı olarak katılımcılara anket uygulanmıştır. Araştırmada çevik proje yönetimi, iş talepleri, iş kaynakları, psikolojik sermaye ve işe tutkunluk kavramlarının aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Bunlara ek olarak iş talepleri, iş kaynakları ve psikolojik sermaye ile işe tutkunluk aralarındaki ilişkilerde çevik proje yönetiminin düzenleyici rolü araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre çevik proje yönetimi ile iş kaynakları, psikolojik sermaye ve işe tutkunluk arasında pozitif yönlü ilişki vardır. İş kaynakları, psikolojik sermaye ve işe tutkunluk aralarında da pozitif yönlü ilişki vardır ancak bu ilişkilerde çevik proje yönetiminin düzenleyici rolüne rastlanmamıştır. Son olarak iş talepleri ile çevik proje yönetimi ve iş kaynakları arasında negatif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between agile project management, job demands, job resources, psychological capital, and work engagement levels of IT employees. The study group for the research consists of 413 IT employees living in Turkey. In the study conducted with the relational screening model, a survey was applied to the participants as a data collection tool. The research examined the relationships between agile project management, job demands, resources, psychological capital, and work engagement. In addition, the moderating role of agile project management in the relationships between job demands, job resources, psychological capital, and work engagement was investigated. According to research findings, there is a positive relationship between agile project management and job resources, psychological capital, and work engagement. There is also a positive relationship between job resources, psychological capital, and work engagement, but the moderating role of agile project management has not been found in these relationships. Finally, a negative relationship was found between job demands, agile project management, and business resources.