Beliren yetişkinlik döneminde benliğin ayrımlaşması ile bireylerin sosyal onay ihtiyacı ve kişilerarası duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relations between differantiation of self, need for social approval and interpersonal sensitivity in emerging adulthood
- Tez No: 859458
- Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN CURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde benliğin ayrımlaşması ve sosyal onay ihtiyacı arasındaki ilişkide kişilerarası duyarlılığın aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya 18-28 yaş grubu aralığında 396 (248 kadın, 148 erkek) birey katılmıştır. Katılımcılara Google Formlar aracılığı ile ulaşılmıştır. Bu araştırmada veri toplamak amacı ile Demografik Bilgi Formu, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Kişilerarası Duyarlılık Ölçeği ve Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında ise öncelikle değişkenler arası ilişkileri incelemek üzere Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Analizi yapılmıştır. Daha sonra ise çalışmanın aracılık hipotezini test etmek adına PROCESS Macro kullanılarak aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. En sonunda da ana değişkenler üzerinde demografik değişkenlerin etkilerini incelemek adına bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Beklenen şekilde araştırma değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuçlar incelendiğinde benlik ayrımlaşması, kişilerarası duyarlılık ve sosyal onay ihtiyacı ile negatif yönde anlamlı bir ilişkiye sahiptir ve kişilerarası duyarlılık, sosyal onay ihtiyacı ile benlik ayrımlaşması arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisine sahiptir. Demografik değişkenlerin ise değişkenler ile ilişkisine bakıldığında, gruplar arasında cinsiyetin sosyal onay ihtiyacı için anlamlı bir farklılık yarattığı, ebeveyn tutumlarının ise benlik ayrımlaşmasına göre farklılaştığı bulguları edinilmiştir. Sonuçlar, ilgili alanyazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of interpersonal sensitivity in the relationship between differentiation of self and need for social approval. 396 (248 female and 148 male) emerging adults between the ages of 18-25 participated in this study. Participants were reached via Google Forms. Demographic Intormation Form, Differentiation of Self Inventory, Need For Social Approval Scale, Interpersonal Sensitivity Measure were used in this study to collect data. In the analysis of the data, Pearson Moments Multiplication Correlation Analysis was performed to examine the relationships between three variables. Then, mediation analysis was performed using PROCESS Macro to test the mediation effects of this study. Finally, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed to look at the effect of demographic variables on other main variables. Significant relations were found between the variables of the study as expected. When the results were examined, it was concluded that there is a negative correlation between interpersonal sensitivity, need for social approval and differentiation of self. Interpersonal sensitivity, mediated the relationship between need for social approval and differentiation of self. When the relationship between demographic variables and other variables is examined, it is seen that gender make a significant difference between need for social approval. Parental attitude also make a significant difference between differentiation of self. The results are discussed on the basis of the literature.