Türkiye'de değişen yoksulluk politikaları: 2011-2021 yılları arası bir inceleme
Changing policies on poverty in Turkey: A review between 2011-2021
  1. Tez No: 859459
  2. Yazar: KÜBRA ÖZLEM USLU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ŞAHİN TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, yoksullukla mücadeleye ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının temel bakış açısı ve uygulamaları görünür kılınarak sosyal yardım politikalarında iyileştirilmesi gereken yanların açığa çıkarılması amaçlanmıştır. 2011-2021 yılları arasında Bakanlık tarafından sunulan sosyal yardım programlarının seyri, başta faaliyet raporları olmak üzere; performans programları, kalkınma planları, e-bültenler, stratejik planlar ve ana akım medyada bulunan haberlerin doküman analizi yöntemiyle araştırılması sonucunda ortaya konmuştur. Çalışmada yoksulluk ve insan hakları arasındaki ilişki Henry Shue ve İoanna Kuçuradi'nin temel insan hakları kavrayışı üzerinden ele alınmış, yoksulluğun hiç vakit kaybetmeden herkes için ortadan kaldırılması gereğinin bilgisel temeline yer verilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulardan biri, 2011-2014 döneminde sosyal devlet ilkesi gereği uygulandığı ifade edilen sosyal yardımların, izleyen yıllarda“aile odaklılık”vurgusuyla sunulduğudur. 2011-2021 yılları arasındaki süreçte sosyal yardım programlarının tamamında faydalanıcı kişi sayısının ve Bakanlık bütçesinin artış gösterdiği fakat sosyal yardım faydalanıcısı yurttaşlara ödenen yardım tutarlarının ise asgari ücrete oranla her geçen yıl ciddi oranda düşüş yaşadığı çalışmanın bir diğer bulgusudur. Bu çerçeveden hareketle sunulan yardım tutarlarının yurttaşların temel insan haklarının korunmasından uzak olduğu bilinciyle Bakanlığın oluşturacağı sosyal politikaların, birey odaklı ve ihtiyaca yönelik değişimleri içerebilen temel vatandaşlık geliri gibi uygulamalarla şekillenmesinin önem arz ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fundamental perspective and practices of the Ministry of Family and Social Services regarding the fight against poverty are made visible, with the aim of revealing aspects that need improvement in social assistance policies. The trajectory of social assistance programs offered by the Ministry of Family and Social Services between 2011 and 2021 was investigated through document analysis, including activity reports, performance programs, development plans, strategic plans, e-bulletins, and news in mainstream media. The relationship between poverty and human rights was addressed in the study through the fundamental understanding of human rights by Henry Shue and İoanna Kuçuradi. The informational basis for the necessity of eliminating poverty for everyone without loss of time was emphasized. One of the findings obtained in the study is that the social assistance programs implemented in the period 2011-2014, as required by the principle of the social state, were presented with an emphasis on“family-oriented”in the following years. Despite an increase in the number of recipients and the Ministry's budget for social assistance programs during the period 2011-2021, another finding of the study is that the amounts of aid paid to social assistance recipients experienced a significant annual decline compared to the minimum wage. In this context, it is concluded that the awareness that the provided assistance amounts are far from protecting the basic human rights of citizens necessitates the shaping of social policies to be created by the Ministry of Family and Social Services through practices such as basic citizenship income that are individual-focused and inclusive of changes based on needs.