Fizik dersinde sanal laboratuvar uygulamalarının öğrenci akademik başarısına ve derse yönelik tutumuna etkisi
Virtual laboratory in physics the effect of applications on student academic achievement and attitudes towards the course
- Tez No: 859465
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada ortaöğretim fizik dersi“Elektrik ve Manyetizma”ünitesinin“Akım, Potansiyel Fark, Direnç”ile“Elektrik Devreleri”konuları, sanal laboratuvar uygulamalarının 10.Sınıf öğrencilerinin Akademik başarılarına ve derse olan tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma, nicel yöntem araştırma deseni modeli temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma“yaşanan olguları nesnelleştirerek gözlem yapılabilir duruma getiren, ölçümleyen ve sayısal bir ifade ile ortaya koyan”araştırmalardır. Nicel araştırma“gözlem ve ölçüm ile tekrarlanabilir, objektif bir şekilde ortaya konulabilir sayısal araştırma olarak da”bilinmektedir. Bu araştırmada“rastgele bir yaklaşımla bir deney ve bir kontrol grubu”seçilmiştir. Deney grubuna derslerin normal akışı sırasında Sanal Laboratuvar Uygulamalarına Dayalı Öğretim yapılmış, kontrol grubu ise derslerini geleneksel yöntemlerle almaya devam etmiştir. Ayrıca benzer şekilde her iki gruba ait nicel verilerin toplanmasında da eşit davranılmıştır. Araştırmanın deney grubunda fizik öğretim programı dâhilinde hazırlanan sanal laboratuvar ortamında dersler işlenmiştir. Oluşturulan sanal laboratuvarda simülasyonlar, EBA ve Ogm Materyal uygulamaları kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2021- 2022 yılında Adana ili Karaisalı ilçesinde bulunan bir devlet lisesinin 10. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Deney grubunda 37 ve kontrol grubunda 37 öğrenci araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu araştırmada araştırmacılar tarafından güvenirliği, madde güçlük tespiti yapılmış hazır“Akademik Başarı Testi”ve“Fizik Ders Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular SPSS-12 istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Deney ve kontrol grubuna uygulanan ön test ve son testlerden ulaşılan toplam puanların aritmetik ortalama, standart sapma, düzeltilmiş ortalama ve standart hata değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of virtual laboratory applications on the academic success and attitudes of 10th grade students on the subjects“Current, Potential Difference, Resistance”and“Electric Circuits”of the“Electricity and Magnetism”unit of the secondary school physics course were investigated. This research was conducted based on the quantitative method research design model. Quantitative research is research that“objectifies the experienced phenomena, makes them observable, measures them and presents them in a numerical expression.”Quantitative research is also known as“numerical research that can be repeated and objectively demonstrated through observation and measurement.”In this research,“one experimental and one control group”were selected with a random approach. Instruction based on Virtual Laboratory Applications was given to the experimental group during the normal course of the courses, while the control group continued to take its courses with traditional methods. In addition, similarly, the quantitative data collection of both groups was treated equally. In the experimental group of the research, lessons were taught in the virtual laboratory environment prepared within the physics curriculum. Simulations, EBA and OGM Material applications were used in the created virtual laboratory. The study group consisted of 10th grade students of a public high school in Karaisalı district of Adana province in 2021-2022 academic year. 37 students in the experimental group and 37 students in the control group were included in the study. In this study, ready-made“Academic Achievement Test”and“Physics Course Attitude Scale”, whose reliability and item difficulty were determined by the researchers, were used. The findings obtained at the end of the research were analyzed with the SPSS-12 statistical package program. Arithmetic mean, standard deviation, corrected mean and standard error values of the total scores obtained from the pre-test and post-test applied to the experimental and control groups were calculated.