Silüetlere dayalı kontur bilgisinin dikkatli yanıp sönme görevinde hedefin bilinçli farkındalığı üzerindeki etkisi
The effect of contour knowledge based on silhouettes on conscious awareness of the target in the attentional blink task
  1. Tez No: 859466
  2. Yazar: DİCLE YÜNLÜEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dikkatli Yanıp Sönme Görevi (DYS), dikkat ve görsel farkındalık arasındaki zamansal işlemlere odaklanarak görsel uyaran veya temsillerin bilince erişiminin deneysel olarak incelenmesinde kullanışlı bir araç olarak görülmüştür. Yapılan bu araştırmada siyah beyaz detaylı resimlerden oluşan uyaranların aynı ve farklı tam silüetleri ayrıca silüet konturları bozulmuş koşularda üç farklı zaman aralığında (Lag2, Lag4, Lag10) incelenmiştir. Çalışmanın amacı hedeflerin aynı kontur bilgisini paylaştıkları durumun hedef 2'nin görünürlük, tespit etme, ayırt etme ve tanımlama doğru yanıtları üzerindeki etkisini DYS paradigması üzerinde tespit etmektir. Görünürlük yanıtları ise“Algısal Farkındalık Ölçeği”yanıt ortalamaları ile incelenmiştir.Çalışma sonucunda anlamlı düzeyde DYS etkisi tespit edilmiştir. Hedeflerin silüete dayalı kontur bilgisi açısından aynı olduğu koşulun hedefin tespit sayısını, görünürlük skorlarını ve tanımlama doğru yanıt sayısını, hedeflerin farklı olduğu koşula kıyasla anlamlı düzeyde arttırdığı bulunmuştur. Tam silüetlerin hedeflerin aynı olduğu koşulda Bozuk silüetler ile karşılaştırıldığında hedefin tespitini, görünürlüğünü ve tanımlanmasını anlamlı düzeyde kolaylaştırdığı görülmüştür. Son olarak tasarlanan DYS paradigmasında uyaranların bilinçli farkındalığının“kademeli”bir nitelik taşıdığı tespit edilmiştir.Elde edilen bulgular sporcu zihinsel becerilerinde, hedeflerin bilinçli olarak tespit edilmesi ve uyaranın diğer uyaranlardan farklılıklarının saptanarak ayırt edilmesinin gerektiği dinamik hareket ağında, hedefi fark etme süreçlerinin dikkat kaynakları ile olan etkileşimini açıklamada ayrıca bu süreçleri kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı etmenleri belirlemede pratik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Attentional Blink (AB) task is considered as an efficacious experimental methodology for assessing the entry of visual cues or representations into consciousness, focusing on the temporal processes between attention and visual awareness. In this study, stimuli consisting of detailed black and white images were examined under three different conditions: identical and distinct full silhouettes, as well as conditions with distorted silhouette contours, at three separate time intervals (Lag2, Lag4, Lag10). The aim was to assess the impact of shared contour information on the visibility, detection, differentiation, and accurate identification of a second target within the AB paradigm.The visibility responses were analyzed using the average scores of the Perceptual Awareness Scale.As a result of the study, a significant DYS effect was observed. It has been found that the condition where the targets are the same in terms of contour information based on silhouettes significantly increases the number of target detections, visibility scores, and the number of correct identification responses compared to the condition where the targets are different. Full silhouettes in the condition where the targets are the same, when compared to distorted silhouettes, significantly facilitate the detection, visibility, and identification of the target. Lastly, in the AB (Attentional Blink) task designed for this study, it has been determined that the conscious awareness of stimuli exhibits a 'gradual' characteristic.The findings have practical importance in elucidating the interaction between attention resources and the processes of consciously detecting targets in dynamic motion networks, where mental skills of athletes require the conscious detection of targets and distinguishing a stimulus by identifying its differences from other stimuli. They also play a role in identifying factors that facilitate or hinder these processes.