Orta Çağ İslam düşüncesinde çocuğun tanımı ve çerçevesi: İbn Miskeveyh, Nasîruddin Tusî örneği
Definition and framework of child in Islamic thought in the Middle Ages: The example of Ibn Miskawayh and Nasîruddin Tusi
  1. Tez No: 859467
  2. Yazar: ERCAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çocuk ve çocukluk dönemi, Orta Çağdan günümüze gerek eğitimin gerekse de felsefenin ilgi alanında sürekli yer almıştır. Orta Çağ İslam Ahlak Filozofları da ahlak kitaplarında ''Çocukların Yönetimi'' diye bir bölüm açmışlar, burada çocukların nasıl eğitilmeleri/ yönetilmeleri ile ilgili düşüncelerini dillendirilmişlerdir. Geçmişten günümüze hayatın her alanında değişen her şey gibi çocuk algısında da yeni paradigmalar oluşmuştur. Çocuklarla, özellikle onların ahlâkî eğitimleri ile ilgili söylenecek her düşüncede bu düşüncelerin göz önünde bulundurulması kaçınılmazdır. Bu çalışmada Klasik İslam Ahlak filozoflarından olan İbn Miskeveyh ve Nasîruddin Tusî'nin çocukların nasıl disipline edilmesi gerektiğiyle ilgili düşünceleri kendi kitaplarından incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde çağdaş çocuk kavramına temas edilmiştir. Bu bölümde, insan hakları, hukukî, ekonomik çerçeve, ahlak düşüncesi, eğitim ve kişisel gelişimi açılarından yeni çocuk tanımlarına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise -her iki düşünür Orta Çağ da yaşadıkları için -önce Orta Çağ felsefenin özellikleri anlatılmıştır. Daha sonra her iki filozofun hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Akabinde her iki düşünürün çocukların ahlaki açıdan yönetimi ve eğitimi konusundaki düşünceleri aktarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise İbn Miskeveyh ve Nasıruddin Tusî'nin bu konu bağlamındaki düşünceleri çeşitli yönlerden karşılaştırma yapılarak incelenmiştir. Her iki düşünürün düşüncelerinin çoğu günümüz için de önemini korumaktadır. Fakat çocuklara verilen eğitim sürecinde uygulanan yaptırımlar, çocuğun beslenmesi yönündeki bazı açıklamaları değerlendirilirken o günün koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Her iki düşünür çocukların eğitimi konusundaki fikirleriyle örtüşürken, aile ekonomi ve devlete yönelik düşünceleri noktasında ayrışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of child and childhood has been a subject of interest in education and philosophy from the Middle Ages to the present day. Islamic moral philosophers of the Middle Ages expressed their thoughts on the education and management of children by opening a section titled 'Management of Children' in their moral books. Paradigms have emerged in every field, such as the perception of children, from past to present. Especially in every thought concerning the moral education of children, attention must be paid to these changing paradigms. In this study, the thoughts of classical Islamic moral philosophers Ibn Miskawayh and Nasiruddin Tusi on how children should be disciplined were examined from their own works. The introductory section of the study touched upon the contemporary concept of children. Various new definitions of children were discussed from perspectives such as human rights, legal and economic frameworks, moral thought, education, and personal development. The second section described the characteristics of the Middle Ages, the period in which both philosophers lived. Then, brief information about the lives and works of both thinkers was presented. Subsequently, the moral management and education of children by both philosophers were conveyed. In the final section of the study, the thoughts of Ibn Miskawayh and Nasiruddin Tusi on this subject were compared from various perspectives. Most of the thoughts of both philosophers remain significant today. However, when evaluating the sanctions applied during the education process of children and explanations regarding the child's nutrition, the conditions of that era should be considered. While both philosophers exhibit similarity in their ideas about the education of children, they differ in their thoughts on family, economy, and government. .