Syrah (Vitis viniferia L.) üzüm çeşidinde farklı ürün yükü ve yaz sürgünü uzunluklarının asma gelişimi, üzüm verim ve kalitesine etkileri
The effects of different crop load and green shoot length on vine growth, grape yield and quality on syrah (Vitis viniferia L.) varieties
  1. Tez No: 859477
  2. Yazar: YUSUF BAŞAR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırma 2022-2023 yıllarında İzmir ili Bergama ilçesi Zeytindağ mahallesindeki deneme parsellerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 2 farklı ürün yükü (15 salkım/asma 30 salkım/asma) ve 2 farklı sürgün uzunluğu (90 cm/sürgün 130 cm/sürgün) kullanılmıştır. Deneme bağında duvar sisteminde çift kollu guyot terbiye şekli verilen 110R anacına aşılı 17 yaşındaki Syrah asmaları kullanılmıştır. Budama ise her iki üretim döneminde sağ ve sola bakan 8 gözlü 1 yaşlı çubuk bırakmak süratiyle toplamda 16 göz /asma ve her çubuk için 1 gözlü yedek (ırgat) bırakılarak yapılmıştır. Uygulamaların etkisini ortaya koyabilmek için salkım ağırlığı (g), eni (cm), boyu (cm), salkım iskelet ağırlığı (g), salkım iskelet eni (cm), salkım iskelet uzunluğu (cm), verim (kg), tane eni (mm), tane boyu (mm), 100 tane ağırlığı (g), tane kabuk rengi (L*a*b*), suda çözünen kuru madde oranı (%SÇKM), titre edilebilir asit oranı (g/100ml-1) pH, tanenin saptan kopma kuvveti (g), tane sertliği (N), şıra randımanı (%) sürgün uzunluğu (cm), 1 yaşlı çubuk ağırlığı (kg), ortalama yaprak sayısı (adet/asma), ortalama sürgün sayısı, ravaz indeksi ve yaprak alanı (m2) kriterleri incelenmiştir. Elde edinilen bulgulara göre 15 salkım/asma uygulamasından %26,25 şeker değeri elde edilirken 30 salkımlı parsellerden alınan değer %22,37'dir. 15 salkımlı parsellerin salkım ağırlığı 30 salkımlı parsellere göre 32,7 g, 100 tane ağırlığı ise 26,1 g daha fazladır. Tane eni, boyu, salkım eni ve boyu parametrelerinde de 15 salkımlı parseller daha olumlu sonuçlar vermiştir. 130 cm/sürgün uygulaması ise ortalama yaprak sayısı, yaprak alanı ve sürgün uzunluğu gibi asma gelişimine yönelik olan kalite parametrelerinde 90 cm/sürgün uygulamasından daha üstün olan uygulama olmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in the Zeytindağ neighborhood of Bergama district, Izmir province, between 2022 and 2023. The experiment involved two different crop loads (15 clusters/vine and 30 clusters/vine) and two different shoot lengths (90 cm/shoot and 130 cm/shoot). 17 year old Syrah vines grafted onto 110R rootstocks were used in the trial vineyard, trained in a double-armed Guyot trellis system. Pruning was performed by leaving one year old canes with eight buds facing both left and right directions, totaling 16 buds/vine, with one additional bud (spur) left per cane. Various parameters were evaluated to determine the effects of the treatments, including cluster weight (g), width (cm), length (cm), cluster skeleton weight (g), cluster skeleton width (cm), cluster skeleton length (cm), yield (kg), berry width (mm), berry length (mm), 100 berry weight (g), berry skin color (L*a*b*), soluble solid content (%birx), titratable acidity (g/100ml-1) pH, berry detachment force (g), berry hardness (N), juice yield (%), shoot length (cm), one-year-old cane weight (kg), average leaf number (per vine), average shoot number, Ravaz index, and leaf area (m2). According to the findings, the 15 clusters/vine treatment resulted in a sugar content of 26.25%, whereas the value obtained from plots with 30 clusters/vine was 22.37%. Cluster weight in the 15-cluster plots was 32.7 g higher, and the 100-berry weight was 26.1 g higher compared to the 30-cluster plots. The 15-cluster plots also yielded more favorable results in terms of berry width, length, cluster width, and cluster length parameters. The 130 cm/shoot application outperformed the 90 cm/shoot application in quality parameters related to vine development, such as average leaf number, leaf area, and shoot length.