Evaluation of the public bus transit performance based on smart card data
Akıllı kart verilerine dayalı toplu otobüs taşımacılığı performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 859521
  2. Yazar: ALIASGHAR KAZEMIAFSHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Modern şehirler, seyahat kolaylığını, iş büyümesini ve yaşam standartlarını artırmak için güvenilir toplu otobüs taşıma (TOT) sistemlerine ihtiyaç duyar. Toplu Taşıma Kapasitesi ve Kalite Hizmet Kılavuzu (TTKHK) Rapor 100, TOT değerlendirmesi için bir referans dokümanı olup, ağ ve güzergah özelliklerini i) erişilebilirlik ve ii) konfor ve kolaylık olmak üzere iki ana boyutta analiz eder, bu boyutlar için planlama veya operasyonel özelliklere dayalı olarak önerilen daha fazla metrik içerir. Konfor ve kolaylık yönlerinin değerlendirilmesi için, akıllı kart verileri (AKV) gibi yeni teknolojiler, yolcu kullanım modelleri ve verimlilik hakkında yeni fırsatlar sunar, bu da bu çalışmanın ana amacıdır. Bu bağlamda, AKV özellikle, manuel veri toplama ile tahmin edilmesi zor olan transit otomatik seyahat süresi (TOS), kapasite başına yolcu (KBY) ve zamanında kalkışlar (ZK) metriklerinin tahmin edilmesini destekler. AKV'nin hazırlanması ayrıca, i) veri kalitesi ve erişilebilirliğinin değerlendirilmesi, ii) biniş durak yerlerinin tespiti, iii) TOT güzergahı ve AKV katmanlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında lineer referanslama teknikleri ile eşleştirilmesi dahil olmak üzere veri ön işleme gerektirir. Konya şehri için, planlama verileri genel olarak düşük hizmet frekansı (HF) değerlerine karşın yüksek Hizmet Saatleri (HS) seviyelerini ortaya koydu. Ekim 2018'in ilk haftasına ait AKV, farklı yolcu sayısı seviyelerine (yüksek, orta ve düşük) sahip toplam 9 TOT hattının hizmet kalitesini değerlendirmek için daha sonra kullanıldı: Yolcu sayısı seviyesinden bağımsız olarak, TOT hatları genellikle zamanında kalkışlarda gecikmeler yaşayarak kabul edilebilir bir ZK seviyesine (C ve D seviyeleri) ulaştı; TOS seviyeleri için benzer bir kalite gözlendi. Ancak, KBY farklı bir davranış gösterdi, yüksek yolcu sayısına sahip hatlarda kalite düşük seviyelerdeyken, orta yolcu sayısına sahip seviyelerde kabul edilebilirdi. Düşük yolcu sayısına sahip hatlardaki yüksek KBY seviyeleri, bu hatların çoğunlukla uzak mahallelere erişilebilirlik sağlamak üzere tasarlanmış olmasından dolayı bu hatların TOT kapasitesinin yetersiz kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Seçilen TOT hatlarının değerlendirilmesi, AKV'nin hizmet kalitesi değerlendirmeleri için uygulanabilirliğini göstermiştir, bu değerlendirmeler metropol bölgeleri için her TOT hattı için yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Modern cities require reliable public bus transit (PBT) systems to enhance travel convenience, job growth, and living standards. The Transit Capacity and Quality of Service Manual (TCQSM) Report 100, a reference document for evaluation of PBT, includes network and route characteristics analyzed under two major dimensions of i) availability and ii) comfort and convenience, which have further metrics proposed based on the planning or operational characteristics. For the evaluation of comfort and convenience aspects, new technologies, such as smart card data (SCD), offer new opportunities to draw insights regarding passenger usage patterns and efficiency, which is also the main objective of this study. In this regard, SCD mainly supports estimating the metrics transit auto travel time (TAT), passenger per capacity (PPC), and on-time departures (OTD), which are challenging if estimated by manual data collection. Preparation of SCD also requires data preprocessing in of i) evaluation of data quality and availability, ii) detection of boarding stop locations, iii) matching of PBT route and SCD layers via linear referencing techniques in the GIS environment. For the city of Konya, planning data revealed high Hour-of-Services (HS) levels while low service frequency (SF) values in general. The SCD of the first week of October 2018 is later used to evaluate the quality of service (QOS) for a total of 9 PBT lines with different ridership levels (high, moderate, and low): Regardless of the ridership level, the PBT lines mostly had delays on departures leading to an acceptable OTD (levels of C and D); a similar quality was observed for TAT levels. PPC, however, showed different behavior, which showed low levels of quality on high ridership lines, while it was acceptable for moderate ridership levels. The high PPC levels in the low ridership lines were due to the underutilized PBT capacity of these lines, which are mainly designed to create accessibişity to remote neighborhoods. The evaluation of the selected PBT lines showed the applicability of the SCD for QOS evaluations, which should be performed for each PBT line for metropolitan regions.