Mikozis fungoides ön tanısı düşünülen hastalarda dermoskopik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of dermoscopic findings in patients considered with a preliminary diagnosis of mycosis fungoides
  1. Tez No: 859520
  2. Yazar: RÜMEYSA CALP GÜLSEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Dermoskopi; melanositik ve melanositik olmayan lezyonları değerlendirmek için kullanılan, noninvaziv bir inceleme yöntemidir. İnflamatuar dermatozlarda, dermoskopik inceleme; histopatolojik tanı öncesinde ayırıcı tanı açısından yönlendirici olmaktadır. Erken evre mikozis fungoides (MF), inflamatuar dermatozları taklit edebilir. MF tanısı, özellikle erken evrede zordur ve genellikle klinikopatolojik korelasyona dayanır. Histopatolojik bulgular da belirsiz olabileceği için MF tanısı lezyonların başlangıcından ortalama 4-5 yıl sonra konulabilmektedir. MF ve infamatuar dermatozlarda, dermoskopi ve histopatoloji korelasyonu hakkında yapılan sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda MF ön tanısı düşünülen hastaların dermoskopik bulgularının değerlendirilmesi, MF tanısı klinikopatolojik olarak konmuş henüz tedavi başlanmamış hastaların dermoskopik ve histopatolojik bulgularının korelasyonu, MF tanısı klinikopatolojik olarak konmuş henüz tedavi başlanmamış hastalar ile inflamatuar dermatoz tanısı klinikopatolojik olarak konmuş henüz tedavi başlanmamış hastaların dermoskopik bulgularının karşılaştırılması, MF ön tanısı düşünülen hastalarda biyopsi için en karakteristik lezyonun tespitinde dermoskopinin kullanılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.12.2021 – 01.12.2022 tarih aralığında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalardan MF ön tanısı düşünülen tüm hastalar çalışmamıza dahil edildi. 50 hastanın dahil edildiği çalışmamız tanımlayıcı-kesitsel prospektif bir çalışmadır. Dermatolojik muayene sonrası MF şüphesi düşünülen lezyonlar nonpolarize dermoskop (NPD) olan FotoFinder® dermoscope x10 (FotoFinder Systems GmbH, Bad Birnbach, Almanya) kullanılarak değerlendirildi. Hastaların dermoskopik bulguları her lezyon için zemin rengi, damarlanma (noktasal damar, lineer damar, spermatozoa benzeri damar), skuam, sarı-turuncu yama ve diğer ek bulgular açısından değerlendirildi. Klinik olarak en karakteristik lezyondan (kırmızımsı-kahverengi, atrofik yamalar, ince skuamlı, eritemli, infiltre plaklar) biyopsi alındı. Biyopsi alınacak alanın dermoskopik görüntüsü kaydedildi. Alınan biyopsi Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji bölümünde histopatolojik olarak değerlendirildi. Hastalarda MF tanısı dermatolojik muayene bulguları ve histopatolojik bulguları bir arada değerlendirilerek son güncel kılavuza göre (EORTC) konuldu. Hastaların klinik, dermoskopik ve histopatolojik fotoğrafları dijital ortama kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın 31'i kadın (%62), 19'u (%38) erkek idi. 50 hastadan sekizi MF, 42'si MF dışı inflamatuar dermatoz olarak değerlendirildi. İnflamatuar dermatozlar arasında; likenoid dermatit, dermatit(diğer), parapsöriazis, morfea ve pigmente purpurik dermatoz tanıları mevcuttu. MF tanısı alan hastalarda dermoskopik olarak sarı-turuncu yama ve spermatozoa benzeri damar varlığı, MF dışı tanı alan hastalara oranla istatistiksel olarak anlamlı yüksek tespit edildi (p0.05). İnflamatuar dermatoz tanısı alan hastalarda dermoskopik olarak gözlemlediğimiz sarı skuam MF tanısı alan vakalarda gözlemlenmedi. Zemin rengi değerlendirildiğinde, MF tanısı alan hastalarla, MF dışı tanı alan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). MF tanısı alan hastalarda gözlemlediğimiz diğer dermoskopik bulgular; beyaz yapısız alan, kahverengi yapısız alan, kırmızı dot ve globul olup, inflamatuar dermatozlara göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlemlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Dermoscopy is a noninvasive examination method used to evaluate melanocytic and non-melanocytic lesions. Dermoscopic examination is a guide in terms of differential diagnosis before histopathological diagnosis of inflammatory dermatoses. Early-stage mycosis fungoides (MF) can mimic inflammatory dermatoses. Diagnosis of MF is difficult, especially in the early stage, and generally relies on clinicopathological correlation. Since histopathological findings may be unclear, the diagnosis of MF can be made approximately 4-5 years after the onset of the lesions. There are a limited number of studies on the correlation of dermoscopy and histopathology in MF and inflammatory dermatoses. In our study, we evaluated the dermoscopic findings of patients with a preliminary diagnosis of MF, the correlation of dermoscopic and histopathological findings of patients who were diagnosed with MF clinicopathologically and whose treatment was not started yet, and the comparison of the dermoscopic findings of patients who were diagnosed with MF clinicopathologically and whose treatment was not started yet, and the patients who were diagnosed with inflammatory dermatosis clinicopathologically and whose treatment was not started yet. It is aimed to use dermoscopy to detect the most characteristic lesion for biopsy in patients with a preliminary diagnosis. Materials and Methods: All patients with a preliminary diagnosis of MF who applied to the Atatürk University Faculty of Medicine Dermatology and Venereology outpatient clinic between 01.12.2021 and 01.12.2022 were. Our study, which included 50 patients, is a descriptive-cross-sectional prospective study. After dermatological examination, lesions suspected of MF were evaluated using a non-polarized dermoscope (NPD), FotoFinder® dermoscope x10 (FotoFinder Systems GmbH, Bad Birnbach, Germany). Dermoscopic findings of the patients were evaluated for each lesion in terms of background color, vascularity (point vessel, linear vessel, spermatozoa-like vessel), scale, yellow-orange patch and other additional findings. A biopsy was taken from the most clinically characteristic lesion (reddish-brown, atrophic patches, finely scaly, erythematous, infiltrated plaques). The dermoscopic image of the area which is biopsied was recorded. The biopsy was evaluated histopathologically in the Medical Pathology Department of Atatürk University Faculty of Medicine. The diagnosis was made according to the latest updated guideline (EORTC) by evaluating dermatological examination findings and histopathological findings together. Clinical, dermoscopic and histopathological photographs of the patients were digitally recorded. Results: 31 of the 50 patients included in the study were female (62%) and 19 (38%) were male. Eight of the 50 patients were evaluated as MF and 42 as non-MF inflammatory dermatosis. Among ınflammatory dermatoses; there were diagnoses of lichenoid dermatitis, dermatitis (other), parapsoriasis, morphea and pigmented purpuric dermatosis. Dermoscopically, it was discovered that patients with MF had significantly more spermatozoa-like vessels and yellow-orange patches than those with non-MF. (p0.05). The yellow scale observed dermoscopically in patients with inflammatory dermatosis was not observed in cases with MF. No statistically significant difference was found between patients with MF and patients without a diagnossis MF (p>0.05). Additional dermoscopic findings observed in patients with MF included white structureless area, brown structureless area, red dot and globule. However, there was no statistically significant difference found between patients with and without a diagnosis of MF (p>0.05). Conclusion: In our study, early-stage Mycosis fungoides patients had statistically substantially greater levels of dermoscopic features than patients with other inflammatory dermatoses (p 0.05), such as spermatozoa-like veins and a yellow or orange patch. It is believed that utilise the previously described dermoscopic features in combination with a decision to biopsy suspicious lesions will improve the diagnostic value of the procedure.